Při atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu v pátek přišlo o život 27 lidí a další desítky jich utrpěly zranění. S odvoláním na záchranáře a lidskoprávní aktivisty to oznámila agentura AP. Počet obětí se ještě může zvýšit vzhledem k tomu, že několik osob se stále pohřešuje. Podle guvernéra města Sábita Muhanny šlo o sebevražedný útok. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

V souvislosti s útokem v sobotu místní policie při celostátním zátahu zadržela přinejmenším 18 podezřelých. Informoval o tom zpravodajský web Al-Arabíja. Policie zadržené v současnosti vyslýchá. 

Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města. K atentátu došlo v době poledních modliteb, většina obětí jsou muži či chlapci.

Podle jednoho z lékařů, který u mešity zasahoval, na místě ošetřili nejméně 202 osob.

Kuvajtský premiér šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah v reakci na útok uvedl, že šlo o pokus ohrozit "národní jednotu" země. "To pro ně bude ale příliš obtížné, my jsme mnohem silnější," dodal premiér poté, co navštívil zraněné v místní nemocnici.

"Z těla sebevražedného atentátníka se dá usuzovat, že byl mladý, vypadal, že mu je okolo 20 let," řekl agentuře Reuters jeden ze svědků, který prý muže viděl, když vešel do modlitební místnosti.

"Exploze byla opravdu silná, strop a stěna jsou zničené," dodal s tím, že v mešitě se v tu chvíli nacházelo asi 2000 lidí.

V Kuvajtu jsou útoky na muslimy vzácné. Většina kuvajtských muslimů vyznává sunnitský islám, pouze 27 procent věřících jsou šíité. 

Páteční polední modlitby jsou v muslimském světě vždy hojně navštěvované, ale v této době ještě víc než obvykle, protože je právě postní měsíc ramadán.

K útoku se přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž. Jde údajně o saúdskoarabskou odnož IS. Ve svém pátečním prohlášení atentátníka označila jako Abú Sulajmána Muvahida a útok zdůvodnila tím, že mešita "šíří šíitské učení mezi sunnitskou populací". 

Jak připomněla agentura AP, útok v Kuvajtu se podobá akcím spáchaným v minulých týdnech v Saúdské Arábii. Dva týdny po sobě tam v pátek lidé hlásící se k radikální skupině Islámský stát zaútočili na šíity v mešitách a zabili přes 20 lidí. Království kvůli tomu zpřísnilo bezpečnostní opatření u mešit po celý ramadán.

Teroristé v pátek zaútočili také na továrnu ve Francii a na hotely v Tunisku. Podle amerických vyšetřovatelů nebyly útoky koordinovány.