Evropská robotická sonda Philae, která loni začátkem listopadu přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, se v noci na neděli opět "probudila po zimním spánku".

Oznámil to v Paříži ředitel francouzské vesmírné agentury CNES Jean-Yves Le Gall.

Philae se ocitla bez energie, protože aparát přistál v příkopu, jenž mu poté bránil v přístupu ke světlu. Solární panely tak nedokázaly načerpat dostatek energie ze slunečního svitu. Nyní začala opět komunikovat, když znovu získala sluneční energii.

"Zachytili jsme nyní její signály po dobu dvou minut a vysílání údajů po dobu 40 vteřin," řekl Le Gall agentuře AFP bez dalšího upřesnění.

Testovací vzkaz podle BBC zněl: "Haló, Země. Slyšíš mě?"

Německé středisko pro vesmír, které má Philae na starosti, uvedlo, že komunikaci sonda obnovila ve 22.28 SELČ. Robot pak poslal na Zemi kolem 300 datových balíků prostřednictvím mateřské sondy Rosetta, která kometu obíhá.

"Philae se daří dobře. Je připravena k provozu," řekl podle agentury AP vedoucí projetu Philae Stephan Ulamec. Podle vědců má robot v paměti uloženo ještě více než 8000 datových balíků, které by měl posílat při dalších spojeních.

Předtím než se aparát koncem loňského roku odmlčel, zaznamenal stopy organických molekul obsahujících uhlík, který je základem života na Zemi. Jedním z úkolů sondy bylo zjistit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet.

Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury Evropské vesmírné agentury. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

Související