Nepál, který utrpěl při dubnovém silném zemětřesení ohromné škody, požádá dárcovské země o 6,6 miliardy dolarů (160 miliard korun) na obnovu. Oznámila to v sobotu nepálská vláda s tím, že se má pomoc rozložit na období pěti let.

Zemi postihlo 25. dubna zemětřesení o síle 7,8 stupně a 12. května pak další o síle 7,3 stupně. O život přišlo 8787 lidí a zničeno bylo půl milionů domů.

V osmadvacetimilionové zemi trpí následky této katastrofy podle agentury Reuters na 2,8 milionu lidí. Ztráty tamní ekonomiky se odhadují na sedm miliard dolarů.

Na 25. červen je svolána dárcovská konference, na niž bylo pozváno 36 zemí a 24 agentur. "Očekáváme, že nás na té konferenci naši sponzoři vydatně podpoří," sdělil Suman Prasád Šarma z ministerstva financí.

Zástupci vlády sdělili, že i když se někteří dárci nebudou moci zavázat k velkým finančním příspěvkům, mohou pomoci odpisem dluhů nebo oddálením jejich splátek. Vláda vydá každoročně na splátky dluhů 300 milionů dolarů.

Místní dárci ale požadují lepší kontrolu nad využitím pomoci, protože Nepál patří k zemím, v nichž panuje velká korupce.

Očekává se zpomalení růstu nepálské ekonomiky z původně plánovaných 4,6 procenta na 3,04 procenta. Přitom už nyní čtvrtina obyvatelstva přežívá s denním příjmem 1,25 dolaru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist