Slovenští fotbaloví chuligáni chystají 20. června v Bratislavě hromadný protest proti přijímání uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Na pomoc v "boji proti islamizaci" přizvali i kolegy z Česka a Polska.

Někteří čeští fanoušci už účast přislíbili a událost sdílel i server Hooligans.cz. Demonstrace má prozatím více než čtyři tisíce potvrzených účastníků a jejich počet se rychle zvyšuje. 

"Masový příliv afrických imigrantů dnes ohrožuje Evropu. Jako Slováci, Slované a Evropané proto jednoznačně odmítáme, aby hlupáci z Bruselu a europarlamentu svými nelogickými rozhodnutími ničili základy původní evropské kultury a prosperity," napsali na Facebook organizátoři protestu. Za textem stojí Lukáš Kopáč z iniciativy Alternativní cesta, která je proslulá svým výrazným protiromským laděním.

Do Bratislavy přijedou i Češi a Poláci

Na bratislavskou výzvu pozitivně odpověděli také ultras z Nitry, Trnavy a Žiliny. Za Česko se na internetových fórech přihlásili radikální fotbaloví fanoušci z Ostravy, Opavy, Olomouce, Prahy a Brna. Text zveřejnil i polský web Stadionowioprawcy.net.

Ve stejný den a čas se ale v Bratislavě sejdou i odpůrci rasismu se svojí akcí nazvanou Společně proti nenávisti / Bratislava blokuje. 

"Odmítáme, aby diskusi o přijetí několika stovek utečenců v naší zemi určovali neonacisté. Odmítáme, aby směr této diskuse určovala nenávist, xenofobie, nacionalismus a rasismus," píší na svých stránkách organizátoři protidemonstrace. K těm se prozatím přihlásily zhruba čtyři stovky lidí.

Protest se má obejít bez násilí

Slovenská policie připravované akce monitoruje a v případě nepokojů hodlá zasáhnout. Organizátoři z řad chuligánů ale vybízejí k tomu, aby protest proběhl bez násilností.

"Městská část Bratislava – Staré Město zaevidovala ve smyslu zákona č. 84/1990 sb. oznámení o veřejném shromáždění za účelem: upozornit slovenskou veřejnost na zle nastavenou imigrační politiku EU. Při shromáždění bude samozřejmě dohlédnuto na bezpečnost a bude monitorované městskou policí ve spolupráci s policejním sborem," sdělila serveru Aktuality.sk mluvčí městské části Nora Remairová.

Protestní akce fotbalových fanoušků reaguje na nové kvóty z pera Evropské komise. Podle nich by si členské země Evropské unie měly mezi sebou rozdělit běžence z afrických zemí a Blízkého východu. Přejali by tak od Řecka a Itálie zhruba 40 tisíc žadatelů o azyl.

Česko by podle prvního plánu mělo přijmout 1328 uprchlíků. Čeští politici ale proti programu vystoupili a pokyny Bruselu odmítají. Podobné hlasy se ozývají i ze Slovenska. Například slovenský premiér Robert Fico vyjádřil obavu z možného terorismu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist