Proti nadcházejícímu summitu skupiny velkých světových ekonomik G7 v Bavorsku ve čtvrtek podle policie v Mnichově demonstrovalo odhadem 35 000 lidí. Organizátoři dokonce hovořili o 40 000 účastnících.

Manifestace se obešla bez vážnějších incidentů, informovala agentura DPA. Úřady chystají od nedělního rána do pondělního večera, tedy během konání summitu na alpském zámku Elmau, výrazná omezení ve vzdušném prostoru nad Bavorskem.

Pod heslem "Zastavme TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství), zachraňme klima, bojujme proti chudobě" se demonstranti vydali v pokojném průvodu do ulic bavorské metropole. Na mnichovském hlavním nádraží demonstranti rozvinuli transparent s nápisem "Zablokujme summit G7!".

Na summitu vystoupí také americký prezident Barack Obama. Hodlá vyzvat země G7 k zachování sankcí uvalených na Rusko kvůli agresi vůči Ukrajině.  

Rusko se nedoprošuje členství ve skupině velkých světových ekonomik, jejíchž summitů se již nemůže účastnit kvůli nesouhlasu západních států s loňskou anexí ukrajinského Krymu. Prohlásil to ve čtvrtek v Moskvě náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Jedním z témat nadcházejícího summitu G7 má být situace v rusko-ukrajinském pohraničí.

"Takový záměr nemáme, otevřeně řečeno, ničeho se nedoprošujeme," reagoval Rjabkov na otázku novinářů, zda nehodlá Moskva usilovat o obnovu svého členství. Rusko podle Rjabkova skupinu samo neopustilo a respektuje "svrchované rozhodnutí ostatních členů".

Desítky tisíc policistů

Demonstrace, která se uskutečnila tři dny před začátkem summitu, byla podle DPA nečekaně velká, ale klidná. "Je to krásný, pestrý průvod. Všechno je pokojné. Je hezké to vidět," ocenil demonstranty i mluvčí mnichovské policie Wolfgang Wenger.

V Mnichově bylo nasazeno mnoho policistů, podle policejního zdroje agentury DPA zhruba 3000.

Akce se účastnili i čelní představitelé německých opozičních Zelených Claudia Rothová a Jürgen Trittin nebo socialistické strany Levice Klaus Ernst.

V alpském městě Garmisch-Partenkirchenu, který leží nedaleko dějiště summitu, dnes mezitím zhruba 300 lidí začalo budovat povolené stanové městečko, oznámilo sdružení odpůrců summitu Stop G7. Někteří z nich si ale stěžovali na rozsáhlé policejní kontroly.

Jinak ale i ve známém středisku zimních sportů vládne klid. "Všechno je v pohodě, máme tu úžasné alpské panorama," řekl zástupce Stop G7 Benjamin Russ.

Podle mluvčího místní policie Hanse-Petera Kammerera ale už dorazili i levicoví extremisté. "Díky kontrolám velmi silně pociťujeme, že se tu zdržují krajně levicové osoby."

Ochranu summitu má na starosti dohromady 19 000 policistů, z toho 17 000 v Německu a 2100 v sousedním Tyrolsku.

Úřady Německa a sousedních zemí mezitím plánují výrazná omezení ve vzdušném prostoru. Od nedělního rána do pondělního večera nebudou smět vzlétnout v prostoru od podunajského Ingolstadtu až po Brennerský průsmyk na rakousko-italských hranicích žádná soukromá letadla, informovala agentura DPA. Opatření se vztahuje také na paraglidingové a rogalové létání a bezpilotní stroje.