V Paříži se bude v sobotu konat zakládací sjezd nové pravicové strany pod názvem Republikáni, která nahrazuje dosavadní Svaz pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten chce tak dát nový náboj svým neutuchajícím politickým ambicím, jež mají vyvrcholit podle všeho kandidaturou na prezidentský úřad v roce 2017. Podle agentury Reuters se tímto hlasováním zvyšují jeho šance, že bude na kandidáta nominován. Jeho hlavní soupeř, bývalý premiér Alain Juppé je naopak údajně oslaben.

Název nové strany byl v pátek schválen v dvoudenním stranickém referendu 83 procenty hlasujících. Přeměnu na Republikány schválilo v dvoudenním internetovém hlasování 83 procent z asi poloviny stranických aktivistů, kteří se akce zúčastnili. Oznámilo to ve čtvrtek vedení strany.

Za pět let v úřadu prezidenta od května 2007 do května 2012 se Sarkozy stal z politické hvězdy jedním z nejméně populárních poválečných prezidentů. Po porážce od nynější hlavy státu Françoise Hollandea se stal také prvním francouzským prezidentem od roku 1981, kterého nezvolili na druhé funkční období.

Po prohře se stáhl z politiky a UMP začala upadat do chaosu a vnitřního rozkladu kvůli rozepřím mezi Sarkozyho potenciálními nástupci a vyhřezávajícím korupčním aférám. Jakmile začalo být zřejmé, že Hollande se svými socialisty ztrácejí sympatie voličů kvůli neschopnosti se vypořádat s ekonomickými potížemi, se Sarkozy rozhodl pokusit se pravici konsolidovat a stát se znovu jejím hlavním představitelem.