Členské země Evropské unie by si měly podle Evropské komise přerozdělit až 40 tisíc běženců, aby pomohly Itálii a Řecku zvládat nápor uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Do České republiky by mělo být přemístěno 1328 z nich. Spravedlivé zapojení všech států do imigrační krize má zajistit předem vymyšlený klíč, který počítá s HDP jednotlivých zemí, počtem obyvatel, nezaměstnaností a počtem dříve vydaných azylů.
Podle návrhu komise by nemělo jít o ekonomické imigranty, kteří přijíždějí do Evropy hledat práci, ale pouze o uprchlíky, již nutně potřebují mezinárodní ochranu. Hlouběji do Evropy by se z Itálie a Řecka měli posílat pouze členové těch národností, u nichž je pravděpodobnost získání azylu v EU vyšší než 75 procent. Šlo by tedy hlavně o Syřany a Eritrejce. Bude však záležet na jednotlivých státech, zda těmto lidem azyl poskytnou.
Uprchlíci, kteří budou takto přemístěni, se budou moci pohybovat po celé EU v rámci schengenského prostoru, stejně jako všichni obyvatelé unie. Nebudou se moci ale přestěhovat do jiného státu, než do kterého byli přemístěni. Na území jiného státu se budou moci zdržovat maximálně tři měsíce. Pokud se zjistí, že je uprchlík v některé zemi nelegálně, bude vrácen zpět do státu, kde byl původně přesídlen.
K lepší identifikaci uprchlíků by mělo sloužit posílení registračního procesu. Po připlutí do Evropy se bude ještě přísněji dohlížet na to, aby byly všem imigrantům sejmuty otisky prstů. V tom budou Itálii a Řecku pomáhat evropské agentury jako Frontex.
Nouzový systém přemísťování uprchlíků bude platit dva roky od případného schválení členskými státy, což se může stát nejdříve na konci června. Za každého přesídleného člověka získá země, která ho přijme, šest tisíc eur z evropského Fondu pro azyl, migraci a integraci. Evropská komise už také předložila návrh na navýšení fondů pro migraci v rozpočtu na rok 2016.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist