Spojené státy plánují umístit na Aljašce nový radar dlouhého dosahu. Měl by posílit schopnosti stíhacích letounů na základnách na Aljašce a v Kalifornii a pomoci americkému systému protiraketové obrany lépe rozpoznávat případné nepřátelské rakety, informovalo v pátek ministerstvo obrany USA.

Nový radar by měl obranné operace zahájit v roce 2020, až bude dokončena požadovaná bezpečnostní studie a posudek jeho vlivu na životní prostředí, uvedl Pentagon.

Nový radar bude pravděpodobně umístěn na radarové stanici v centrální části Aljašky. Konečné rozhodnutí ale prý padne až po dokončení environmentální studie.

O zakázku na dodání nového radarového systému, který by měl vyjít na necelou miliardu dolarů, se ucházejí společnosti Raytheon, Northrop Grumman a Lockheed Martin. Americké úřady by měly vítěze soutěže oznámit do konce tohoto fiskálního roku, tedy do 30. září, napsala agentura Reuters.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring a další významní představitelé Pentagonu v březnu sdělili americkému Kongresu, že nový radar má zásadní význam pro posílení obrany proti rostoucím schopnostem KLDR a Íránu vypálit rakety na Spojené státy.