V bojích proti radikálům v severovýchodní Sýrii přišlo od pondělka o život na 170 členů skupiny Islámský stát (IS). Oznámili to ve středu syrští ochránci lidských práv, podle nichž se bojuje v kurdské provincii Hasaká a kurdským oddílům pomáhá mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Památkám ve městě Palmýra, do něhož bojovníci IS už pronikli, hrozí poničení, proto byly odvezeny stovky historicky cenných soch.
Kurdské milice obklíčily bojovníky IS v asi desítce vesnic poblíž města Tall Tamir. Jde o důležitou lokalitu, protože leží v sousedství území, které IS ovládá v Iráku.
Podle Ramího Abdar Rahmána, který vede exilovou skupinu ochránců lidských práv, americké velení letecké operace koordinuje s Kurdy. Podobně se podařilo v lednu vytlačit IS z kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici.
Podle kurdského velení v Hasaká zahynulo 80 bojovníků IS, když se snažili dostat se z Tall Tamiru. Dalších několik desítek jich padlo při náletech. "Máme potvrzeno, že o život přišlo 170 až 200 členů IS," řekl velitel Násir Hadž Mansúr. IS v únoru z vesnic v okolí Tall Tamiru odvedl stovky místních obyvatel a asi 200 jich stále drží v zajetí.
Ve středu také přišla zpráva o útoku na školu v centru Damašku. Zahynula při něm učitelka a 23 žáků bylo zraněno. Budovu zasáhla minometná střela. Centrum hlavního města bylo dosud bojů ušetřeno.
Syrská válka začala na jaře roku 2011 a má na 220 000 obětí.
Ve středu se islamistům podařilo zmocnit sídla tamní tajné služby na severu města Palmýra. Na severních předměstích se v noci bojovalo a byla slyšet dělostřelecká i minometná palba. Podle agentury Reuters má IS v rukou třetinu města. V neděli IS nakrátko obsadil severní čtvrtě Palmýry, ale pak byl přinucen ustoupit. Důsledkem vleklých bojů u Palmýry jsou výpadky v dodávce vody a elektřiny. IS o Palmýru začal bojovat 13. května. Je to pro něj strategická lokalita v pouštní oblasti, která sousedí s iráckou provincií Anbár.
Šéf syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím agentuře Reuters řekl, že malé skupiny radikálů už pronikly k centru Palmýry a že památkám ve městě hrozí od islamistů zničení. Kvůli tomuto nebezpečí už byly podle něj odvezeny stovky soch. Vyzval také syrskou armádu, opozici a mezinárodní společenství k záchraně tohoto historického místa, které je na seznamu světového dědictví UNESCO.
"Stovky a stovky soch, o něž jsme se báli, že budou zničeny a prodány, jsou nyní na bezpečném místě. Strach máme o muzeum a o velké pamětihodnosti, které není možné přesunout. Jde o boj celého světa," citoval Reuters Abdal Karíma.
V Iráku se bojuje u města Ramádí, které IS obsadil o víkendu. Armádě se ve středu podařilo odrazit útok IS v blízkosti města, které je střediskem Anbáru. IS se údajně snaží rozšířit své územní zisky v této západoirácké provincii, kde armáda ovládá pouze enklávy území.
Vojsko se spolu se šíitskými milicemi připravuje na protiútok na Ramádí. IS ale při jeho obsazení získal těžkou výzbroj včetně tanků a také množství munice, kterou za sebou nechali ustupující vojáci.
Provinční správa začala vyzývat občany, aby se připojili k policii, armádě a šíitům a pomohli město osvobodit. Šíité o protiofenzivě hovoří jako o bitvě o Anbár. Boje o Ramádí si vyžádaly životy 500 lidí a 40 tisíc obyvatel z města uprchlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist