Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) oznámili, že dobyli celé irácké město Ramádí ležící asi 110 kilometrů západně od Bagdádu. Iráčtí vojáci prý utekli, uvedli islamisté na džihádistických stránkách. Informaci nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla agentura Reuters. Oznámení přišlo jen pár desítek minut poté, co irácký premiér Hajdar Abádí nařídil bezpečnostním složkám, aby své pozice v provincii Anbár neopouštěly.

Již během dne se objevily informace, že radikálové dobyli jednu z posledních čtvrtí, nad kterou dosud držely kontrolu vládní jednotky. Poté prý povstalci obsadili rovněž velitelství bezpečnostních složek a obklíčili strategickou vojenskou základnu, informovaly světové tiskové agentury. Podle odhadů místních představitelů zahynulo za poslední dva dny při bojích s islamisty na 500 lidí, jak civilistů, tak vojáků.

Islamisté již v pátek dobyli hlavní vládní budovu a vyvěsili na ní svou černou vlajku. O den později se ale z budovy zase údajně stáhli. "Jsme obklíčeni bojovníky z DAIŠ v budově operačního velitelství a všude se ozývá minometná palba," citovala agentura Reuters jednoho z důstojníků uvnitř vojenské základny. DAIŠ je zkratka, kterou pro radikály z IS používá arabský svět. "Bojovníci DAIŠ jsou téměř v každé ulici. Panuje tu chaotická situace a věci se vymykají kontrole. Ramádí padá do rukou DAIŠ," dodal.

Již v minulosti se objevily informace, že iráčtí vojáci před islamisty prchají a na místě zanechávají zbraně, tanky i další vojenskou techniku. Premiér Abádí proto v neděli vyzval příslušníky bezpečnostních složek, aby podobné scénáře nedopustili.

Jestliže se potvrdí, že se celé Ramádí dostalo pod kontrolu islamistů, půjde o první město dobyté ozbrojenci od chvíle, kdy irácká armáda s pomocí spojenců v čele s USA začala radikály postupně zatlačovat.

Spojenci se irácké armádě snaží pomoci ze vzduchu, mezi sobotním a nedělním ránem podnikli v okolí Ramádí sedm leteckých úderů. Celkem provedli v Iráku 18 náletů, oznámilo americké velitelství.