Súdánské hnutí nenásilného odporu Girifna, indonéská komička Sakdiyah Ma’rufová a kubánský autor graffiti a opoziční aktivista El Sexto dostanou 27. května v norské metropoli Oslu letošní cenu Václava Havla za kreativní disent. Informovala o tom nadace Human Rights Foundation (HRF), která ocenění uděluje.
Súdánské hnutí Girifna bylo založeno v roce 2010 prodemokratickými aktivisty z řad mládeže. Tisíce členů tohoto hnutí monitorují násilné potlačování protestů v zemi a brání disidenty. Lidé, kteří se ke Girifně hlásí, jsou proto stálým terčem diktátorského režimu prezidenta Umara Bašíra, píše HRF.
"Zatímco mezinárodní média zaměřují svou pozornost na vývoj ozbrojeného konfliktu v Súdánu, hnutí Girifna se rozhodlo postavit prezidentu Bašírovi novým způsobem – od vytváření humorných reklam až po výuku občanů nenásilné formě protestu. Cena Václava Havla oceňuje jejich často přehlížený boj," uvedl předseda výboru, který laureáty vybírá, Thor Halvorsen.
Sakdiyah Ma’rufová baví diváky svým slovním humorem při individuálních vystoupeních po vzoru amerických bavičů. Zasazuje se za práva jednotlivce a kritizuje islámský fundamentalismus. Televizní producenti ji opakovaně vyzývají, aby své vtipy cenzurovala, Ma’rufová to ale odmítá.
"Sakdiyah Ma’rufová používá parodii, aby protestovala proti útlaku a extremismu, což je pro ženu v muslimské společnosti značně riskantní," prohlásil generální tajemník norské pobočky mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International John Peder Egenaes.
El Sexto, vlastním jménem Danilo Maldonado, je kubánský streetartový umělec a disident, který je pronásledován komunistickým režimem Fidela a Raúla Castrových. V prosinci byl El Sexto zatčen, když připravoval performanci nazvanou podle románu George Orwella Farma zvířat, jejíž součástí byla dvě prasata pomalovaná barvou a nadepsaná Fidel a Raúl. Umělec zůstává ve vězení a čeká na soud.
"Svým uměním El Sexto odhaluje nesnášenlivost kubánského režimu," konstatoval bývalý rumunský prezident Emil Constantinescu. "Vláda, která se bojí umělce a jeho děl, jen křehce třímá moc a projevuje svou tyranskou povahu," dodal.
Slavnostní předávání cen pojmenovaných po bývalém českém prezidentovi se uskuteční 27. května odpoledne v norské metropoli Oslu na konferenci o lidských právech Oslo Freedom Forum. Každý z laureátů dostane sošku Bohyně svobody, vytvořenou podle sochy, kterou vztyčili čínští studenti na pekingském náměstí Nebeského klidu při protestech v červnu 1989. Mezi laureáty bude rovněž rozdělena dotace ve výši 350 000 norských korun (asi 1,14 milionu korun).
Havel byl předsedou Human Rights Foundation od roku 2009 do své smrti v prosinci 2011. Cena Václava Havla za kreativní disent vznikla za aktivní podpory Dagmar Havlové. Prvními držiteli ocenění se v roce 2012 stali čínský umělec Aj Wej-wej, saúdskoarabská obhájkyně práv žen Manal Šarífová a barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Loni ji získali turecký tanečník a herec Erdem Gündüz, ruská dívčí punková skupina Pussy Riot a tibetský filmař Döndub Wangčhen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist