Britští cestující tento týden dvakrát zablokovali provoz rušných francouzských železničních stanic, když se pokusili do vlaků Eurostar jezdících pod Lamanšským průlivem nastoupit s dělostřeleckými granáty. Ty si coby "suvenýr" odváželi z válečných bojišť, napsal v pátek list The Times.

Tyto incidenty vyvolaly poplach s plnou pohotovostí v Lille a na pařížském Severním nádraží. Podle úřadů jde ale jen o poslední ze série obdobných případů z posledních let, které odrážejí nejen stoupající zájem o válečné memorabilie, ale také přetrvávající ignoranci cestujících ohledně bezpečnostních pravidel v tunelu pod průlivem.

"Je neuvěřitelné, že lidé nevědí, že převážet vojenské zbraně je nelegální a cokoli tohoto druhu, co u nich bude nalezeno, jim policie zabaví," řekl policejní důstojník z pařížského Severního nádraží, který si nepřál být jmenován.

V obou zmiňovaných případech zahlédla obrys granátu obsluha rentgenu při prohlídce zavazadel cestujících. Stanice byly poté uzavřeny a odjezd vlaku pozastaven, dokud se o náboje nepostarali odborníci na zneškodňování zbraní a munice. Podle jejich vyjádření oba dělostřelecké granáty patrně pocházely ze západní fronty první světové války.