Britský premiér David Cameron pokračuje v sestavování nového kabinetu. Ministryní pro energetiku a klimatické změny bude Amber Ruddová, která nahradí liberálního demokrata Edwarda Daveyho. Oznámil to v pondělí úřad premiéra.
Už v neděli bylo potvrzeno, že ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu zůstane Ian Duncan Smith. Křeslo v kabinetu naopak nezíská starosta Londýna Boris Johnson, o jehož vstupu do vlády se spekulovalo. Podle britských médií by Johnson mohl některý z důležitých vládních postů získat poté, co v květnu 2016 z čela Londýna odejde.
Boris Johnson will be attending my Political Cabinet. As promised, he will devote his attention to his final year as Mayor of London.
— David Cameron (@David_Cameron) May 11, 2015
Ministrem obchodu bude Sajid Javid, který v předchozím volebním období vedl resort kultury, médií a sportu. Nahradí tak liberálního demokrata Vince Cablea, který se ve volbách ani nedostal do parlamentu. Na někdejší Javidovo místo do čela resortu kultury nastoupí dosavadní dlouholetý konzervativní poslanec John Whittingdale.
Na Twitteru Cameron potvrdil dřívější spekulace médií o tom, že novým ministrem pro záležitosti Skotska se stane David Mundell. Tento post dosud zastával liberální demokrat Alistair Carmichael. Ministrem pro záležitosti Walesu nadále zůstává Stephen Crabb a staronovou ministryní pro Severní Irsko je Theresa Villiersová.
David Mundell will become Secretary of State for Scotland
— David Cameron (@David_Cameron) 11. květen 2015
Podle BBC nový kabinet tvoří sedm žen, což je o dvě více než v Cameronově dosluhující vládě. Vedle Rudové, Mayové a Villiersové jsou to Nicky Morganová (vzdělání a rovné příležitosti), Justine Greeningová (mezinárodní rozvoj), Liz Trussová (životní prostředí a záležitosti venkova) a baronka Stowellová, která je předsedkyní horní komory parlamentu Sněmovny lordů. Stowellové členství v kabinetu náleží z titulu předsedkyně. Zasedání kabinetu se mohou účastnit ještě další dvě ženy - ministryně pro živnostníky Anna Soubryová a ministryně pro zaměstnanost Priti Patelová.
Několik žen rovněž získalo tajemnické či nižší ministerské funkce, takže jsou formálně členkami vlády, nikoli však 22členného kabinetu (včetně Camerona), který činí zásadní rozhodnutí. To je příklad Penny Mordauntové, která se jako první žena v britské historii stala ministryní pro armádu. Tento úřad spadá pod ministerstvo obrany.
Cameron po páteční audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Už v pátek také sdělil, že ministrem financí zůstane George Osborne, ministryní vnitra Theresa Mayová a ministrem zahraničí Philip Hammond.
Osbornovým náměstkem Cameron ustanovil Grega Handse, který hovoří česky i slovensky. Jeho úkolem bude Osbornovi pomoci srazit rozpočtový schodek a do daňového roku 2018/2019 vrátit veřejné finance k přebytkům. Mimo jiné se počítá s dalšími škrty a velkými úsporami na sociální výdaje.
V neděli z Downing Street zaznělo, že do ministerské pozice se vrátí jedna z nejvýraznějších a nejbojovnějších postav předešlého kabinetu - Michael Gove. Exministr školství, který loni přešel na nižší pozici, se má stát ministrem spravedlnosti.
Gove už mimo jiné potvrdil, že hodlá splnit jeden z bodů volebního programu konzervativců a bude usilovat o revizi začlenění Evropské úmluvy o lidských právech do britského právního systému. To by mimo jiné mohlo znamenat, že Londýn bude jen omezeně uplatňovat verdikty Evropského soudu pro lidská práva a že hlavní slovo bude mít ve sporech nejvyšší britský soud. Pokud s tímto postupem nebudou ostatní země Rady Evropy souhlasit, hodlá Británie štrasburský soud zcela bojkotovat.
Londýnský starosta Johnson nepovede žádné z ministerstev, je ale jedním z těch, kdo se budou moci zúčastnit některých jednání kabinetu. Cameron na Twitteru sdělil, že jeho stranický rival se chce plně věnovat práci ve vedení metropole do příštího jara, kdy mu končí volební období. Podle britských médií by Johnson mohl některý z důležitých vládních postů získat poté, co v květnu 2016 z čela Londýna odejde.
Výraznou obměnou prošel i stínový kabinet ve volbách poražených labouristů. Dočasná předsedkyně opoziční strany Harriet Harmanová musela reagovat na to, že řada stranických osobností se do parlamentu vůbec nedostala - týká se to například Eda Ballse, dosavadního stínového ministra financí, kterého nahradí Chris Leslie. Místo Douglase Alexandra, který dosud za labouristy dohlížel na agendu ministerstva zahraničí, zaujme Hilary Benn.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist