Předvolební průzkumy ukazovaly na vyrovnanou situaci mezi oběma hlavními stranami, a výsledek konzervativců je tak do jisté míry překvapením.

Kolik je většina

Většina v Dolní sněmovně je 326 křesel, ale faktická o něco nižší, protože severoirská strana Sinn Féin tradičně odmítá zasednout ve Westminsteru.

Volby ukázaly, že pětileté vládnutí v koalici s toryi prakticky zlikvidovalo liberální demokraty. Šéf strany Nick Clegg rezignoval.

To samé platí také o Edu Milibandovi, kterému se nepodařilo dovést labouristy k úspěchu a neuspěl zejména ve Skotsku, kde labouristé byli dosud dominující stranou.

Ve Skotsku naopak triumfovala SNP, která prosazuje samostatnost Skotska a je současně levicovější stranou než labouristé.

Úspěch SNP, která měla v minulém parlamentu jen šest poslanců, tak opět vyvolává otázky o budoucnosti Skotska, kde konzervativci nemají jediného poslance. V loňském referendu Skotové nevelkou většinou odmítli samostatnost, ale tato otázka se vzhledem k dominantnímu postavení SNP zřejmě opět dostane do popředí.

Cameron také řekl, že splní předvolební slib a uspořádá v roce 2017 referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Pokud by Británie z unie odešla, dala SNP již dříve najevo, že bude usilovat o členství v EU a o další referendum.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:07
Vydrží Británie pohromadě?

Britští konzervativci směřují k vítězství v parlamentních volbách a podle upřesněných odhadů by mohli sami získat většinu v Dolní sněmovně. Hlasování rovněž přineslo triumf Skotské národní straně (SNP) a naprostý propad liberálním demokratům, kteří dosud vládli v koalici s konzervativci. Výsledky otevřou nejen otázku další politické budoucnosti předáka poražených labouristů Eda Milibanda, ale především britské budoucnosti v Evropské unii a soudržnosti Británie vůbec.

09:15
Cameron věří, že sestaví vládu

Britský premiér David Cameron v pátek ráno vyjádřil naději, že jeho konzervativci sestaví příští britskou vládu. Konzervativní strana má za sebou "velmi silnou noc", řekl Cameron v hrabství Oxfordshire, kde obhájil své křeslo v Dolní sněmovně. Dále také uvedl, že chce realizovat plány pro budoucí přenesení politické moci ve Skotsku a Walesu, jak nejrychleji to bude možné.

09:15
Obtížná noc pro labouristy

Předseda labouristů Ed Miliband připustil, že jeho strana zažila velké zklamání a rozčarování. Prohlásil, že je mu velmi líto, co se stalo. Nepřímo tak ještě před oznámením oficiálních výsledků přiznal porážku ve čtvrtečních parlamentních volbách. "Byla to zjevně velmi obtížná noc, která přinesla velké zklamání pro Labouristickou stranu," řekl Miliband v Doncasteru, kde byl znovuzvolen do parlamentu. Vyjádřil zejména politování nad tím, že jeho strana podlehla "vlně nacionalismu ve Skotsku", kde dominovala na úkor labouristů Skotská národní strana.

09:17
Jeden z největších úkolů: udržet království spojené

Britský ministr financí George Osborne uvedl, že nová vláda bude čelit otázce sjednocení země. "Sjednotit Spojené království, to bude jeden z největších úkolů, kterým nyní čelíme," řekl Osborne potom, co byl znovu zvolen poslancem v Tattonu v severozápadní Anglii. Deník Daily Express předběžné výsledky shrnul titulkem "A nyní nám dej hlasování o EU". Naráží tak na Cameronův slib, že v případe znovuzvolení uspořádá nejpozději v roce 2017 referendum k setrvání či ukončení členství země v unii.

09:20
Překvapení z úspěchu Skotské národní strany
09:22
Skotská "tsunami"

Komentáře si zvlášť všímají, že dvacetiletá kandidátka Skotské národní strany, studentka Mhairi Blacková, porazila ve svém volebním okrsku 47letého Douglase Alexandera, který patří k ústředním osobnostem opoziční Labouristické strany a byl nyní šéfem předvolební kampaně strany. Dívka ho porazila jasným poměrem 23 548 ku 17 864 hlasů.

09:24
Jak by dopadly volby v poměrném systému?

V Británii se volí většinovým systémem, ve kterém mnoho hlasů přichází vniveč, takže výsledky se předpovídají hůře než v zemích s poměrným volebním systémem. Stanice Channel 4 zveřejnila přepočet, jak by volby dopadly, kdyby Británie měla poměrný systém.

09:30
Rozdělení křesel ve virtuální grafice BBC

How the new House of Commons looks now with @theJeremyVine bbc.co.uk/electionlive #GE2015

Posted by BBC News on 7. květen 2015
09:35
Průběžné výsledky

303 křesel pro Konzervativní stranu, 221 pro labouristy, 56 pro Skotskou národní stranu, 8 pro Liberálně demokratickou stranu… UKIP získala zatím pouhý jeden mandát, stejně jako zelení.

Průběžné výsledky voleb ve Velké Británii (8. 5. 2015 v 9:30 hod.)

 

09:43
BBC: Cameron se už dnes setká s královnou
09:50
Průběžné výsledky

Podle upřesněných předpovědí by měli mít toryové dokonce 329 poslanců a labouristé 233. Konzervativci by tedy nemuseli vstupovat do koalice jako v dosavadním kabinetu, kdy vládli s liberálními demokraty. Předběžné odhady uvádějí, že v celé Británii volilo konzervativce 36,4 procenta voličů, labouristy 30,7, UKIP 12,5, liberální demokraty 7,8 a SNP pět procent voličů. 

10:09
Britské akcie po volbách zpevňují

Britské akcie zahájily dnešní obchodování růstem a táhnou vzhůru i širší evropské akciové indexy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 krátce po zahájení přidával kolem dvou procent na 7024 bodů. Zpevňuje i britská libra. 

Ve čtvrtek britské akcie kvůli nejistotě ohledně výsledku voleb oslabily. Průzkumy totiž naznačovaly těsný výsledek, který by podle analytiků mohl vést ke vzniku slabé vlády. Nejistota měla vliv také na kurz libry, která ve čtvrtek sestoupila na zhruba tříměsíční minimum vůči euru.

Dnes ale britská měna zpevňuje k euru i k dolaru. K americké měně vystoupila o více než jedno procento na nejvyšší úroveň za více než dva měsíce a prodává se za zhruba 1,5480 dolaru. K euru libra zpevnila asi o 0,6 procenta na 1,38 EUR. Společná evropská měna je tak nyní nejslabší od konce dubna. 

10:24
Rezignace lídra labouristů

BBC informovala o rezignaci šéfa labouristů Eda Milibanda. V čele strany bude do zvolení nového šéfa dosavadní Milibandova zástupkyně Harriet Harmanová.

10:29
Davidu Cameronovi pogratuloval předseda ODS Petr Fiala
10:43
Triumf Skotské národní strany
11:26
Průběžné výsledky

Sčítání hlasů se blíží k závěru. Momentální výsledky:

Konzervativní strana: 315 křesel, zisk 21 míst oproti předchozím volbám.
Labouristé: 228 křesel, ztráta 26 míst.
Skotská národní strana: 56 křesel, zisk 50 míst.
Liberální demokraté: 8 křesel, ztráta 46 míst.
UKIP: 1 mandát, ostatní 23 mandátů.

11:38
Nigel Farage prohrál, nezískal mandát v Dolní sněmovně

Předseda strany UKIP Nigel Farage v Dolní sněmovně nezasedne. Před volbami se nechal slyšet, že v takovém případě odstoupí.

12:18
Konzervativci mají dost mandátů k sestavení vlády

Konzervativci získali dost mandátů, aby mohli sami sestavit vládu. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které zveřejnila britská média.

Zatím byly sečteny hlasy v 638 ze 650 okrsků. Konzervativci premiéra Davida Camerona získali 323 poslaneckých křesel. Vzhledem k tomu, že poslanci severoirské strany Sinn Féin tradičně jednání Dolní sněmovny bojkotují, mají už toryové dost poslanců na to, aby nepotřebovali k vládní většině další stranu.

12:39
Rezignoval šéf protiimigrantské UKIP Nigel Farage

Šéf protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage po volebním neúspěchu rezignoval. Podle stanice BBC ale nevyloučil, že se bude o křeslo předsedy strany v září ucházet znovu. 

V projevu před televizními kamerami k voličům řekl, že musí z výsledků parlamentních voleb vyvodit důsledky. 

V okrsku South Thanet na jihovýchodě Anglie se Farage umístil na druhém místě za kandidátem konzervativců Craigem Mackinlaym, vyplývá z výsledků, které zveřejnila volební komise. Farage už před volbami řekl, že v případě nezvolení odstoupí z čela UKIP.

UKIP usiluje o odchod Británie z Evropské unie a o radikální omezení imigrace. Podle dosavadních výsledků pro UKIP hlasovalo asi 3,8 milionu voličů, ale vzhledem k jednokolovému většinovému systému v Británii má jen jednoho poslance.

Vedení UKIP zdůraznilo, že podle celkových preferencí je třetí největší stranou v zemi a v nejméně 90 okrscích skončila na druhém místě. Farage se vyslovil pro změnu volebního systému.

12:49
Zeman Cameronovi popřál k vítězství, Stropnický je překvapen

Prezident Miloš Zeman blahopřeje vítězi britských voleb, dosavadnímu premiérovi Davidu Cameronovi. Ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jasné vítězství konzervativců překvapilo. Oba politici to řekli novinářům po skončení pietního aktu k 70. výročí konce druhé světové války na pražském Vítkově.

"Není zatím jisté, zda se Cameronovi podaří sestavit koalici, a pokud ano, s jakou většinou hlasů," řekl Zeman ještě předtím, než byly zveřejněny oficiální výsledky. "Nicméně je férové blahopřát vždy vítězi voleb, nechť je to kdokoli," řekl. 

"Nebudu předstírat, že jsem nebyl trochu překvapen, protože prognózy vypadaly na těsnou bitvu a všechno velmi dramatické. Nakonec to dopadlo jasným vítězstvím," poznamenal Stropnický. Za pozoruhodný pokládá výsledek separatistické Skotské národní strany, která jasně porazila skotské euroskeptiky. "Zajímavé je, že tam je slib konzervativců stran referenda do roku 2017 o setrvání (v Evropské unii)… No a zároveň víme, že Skotové jsou velmi proevropští, tak tohle ještě může přinést nějaký vývoj," řekl Stropnický.

12:57
Juncker gratuloval Cameronovi. Komise čeká, s čím Londýn přijde

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pogratuloval britskému premiérovi Davidu Cameronovi k vítězství jeho konzervativců v britských parlamentních volbách. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas. Komise podle něj nyní čeká, s jakými návrhy a představami reforem vzájemného vztahu nová britská vláda hodlá případně přijít.

"Komise je připravena ke konstruktivní spolupráci," poznamenal mluvčí. Juncker se podle něj těší, že se s Cameronem brzy setká. Komise případné návrhy, nápady nebo žádosti z Londýna posoudí "přátelským a objektivním způsobem".

Cameron před volbami slíbil voličům na rok 2017 referendum o setrvání Británie v EU poté, co se mu s partnery v unii podaří dohodnout novou podobu vzájemných vztahů. 

"Pokud se týká referenda, míč je na straně hřiště pana Camerona. Musí položit své požadavky na stůl," uvedl v pátek dopoledne na svém twitterovém účtu šéf největší europarlamentní frakce, evropských lidovců (EPP) Manfred Weber. Zdůraznil, že o základních evropských svobodách není vyjednávání možné. "My Evropané musíme také začít uvažovat, zda není čas na širší reformu Smlouvy," uvedl ale také německý politik.

Schinas novinářům připomněl, že změna základních smluv EU není snadný krok. "Ale je to také součást dlouhodobé perspektivy toho, jak je Evropská unie organizovaná," podotkl mluvčí. O správném okamžiku k podobné diskusi musejí rozhodnout především členské státy unie, dodal.

Také připomněl Junckerovo vyjádření na stanici BBC z konce minulého měsíce, kde předseda evropské exekutivy zopakoval, že s Británií si přeje dosáhnout "spravedlivé dohody". Schinas ovšem také zdůraznil, že vyjednávat není možné o takzvaných čtyřech svobodách, které jsou základem evropské integrace - tedy volného pohybu osob, zboží, služeb a peněz mezi zeměmi EU.

První příležitost seznámit všechny evropské partnery se svými záměry bude mít staronový britský premiér Cameron na summitu EU, který je svolán na konec června.

13:30
Analýza

Britové se vzepřeli možnému povolebnímu chaosu. Překvapivě silně podpořili konzervativce

Možná právě kvůli katastrofickým scénářům naznačujícím obrovskou nejistotu se Britové rozhodli mohutně podpořit dosud vládnoucí Konzervativní stranu Davida Camerona. Podle výsledků voleb nejspíše dokáže sestavit i jednobarevnou vládu.

13:35
Průběžné výsledky po sečtení 643 ze 650 okrsků

Konzervativní strana: 326 mandátů 
Labouristická strana: 230 mandátů
Skotská národní strana: 56 mandátů
Liberální demokraté: 8 mandátů
UKIP (Strana za nezávislost Spojeného království): 1 mandát
Ostatní: 23 mandátů

14:11
Cameron byl na audienci u královny

David Cameron měl v Buckinghamském paláci audienci u britské královny Alžběty II. Panovnice ho podle tradice znovu jmenovala premiérem. Britský panovník tradičně jmenuje premiérem vůdce politické strany, který má po volbách ve sněmovně většinu. Cameron strávil u královny v doprovodu manželky Samanthy asi 25 minut a pak se vrátil do premiérského sídla na Downing Street.

14:27
Referendum o EU bude

David Cameron po audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Potvrdil také, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko. Britové také budou hlasovat v referendu o tom, zda země setrvá v Evropské unii, nebo ji opustí.

14:33
Der Spiegel: Cameronovo vítězství je pro Evropu špatnou zprávou

Konzervativci jsou sice nejsilnější stranou, ale Cameron je jen polovičním vítězem, komentuje výsledky voleb německý magazín Der Spiegel.

Bude sice znovu premiérem, ale prozatím to vypadá, že jeho konzervativcům se podařilo vybojovat jen těsnou většinu. Bude tak odkázán na disciplinovanost vlastních poslanců, nebude silným premiérem. A to představuje problém hned na několika úrovních.

V první řadě je to špatný výsledek pro Evropu. Znamená to, že oslabený Cameron bude uvnitř své strany ještě snazším terčem vyděračů než v minulých letech. Konzervativní euroskeptičtí křiklouni ze zadních řad parlamentu, kteří už léta udávají tón debaty o EU, budou nyní ještě silnější. Při důležitých hlasováních bude stačit hrstka dezertérů k tomu, aby se premiér dostal pod pořádný tlak.

14:53
Téměř sečteno. Rozdělení křesel po sečtení 649 ze 650 okrsků

prubezne vysledky

15:39
Evropský prezident Tusk: Británie by mimo EU neměla lepší život

Předseda Evropské rady Donald Tusk podle svého pátečního prohlášení počítá s tím, že Cameronova vláda podpoří další pokračování britského členství v EU.

"Jsem hluboce přesvědčen, že žádná země by mimo EU neměla lepší život. Lepší EU je přitom v zájmu nejen Británie, ale každého členského státu," zdůraznil Tusk.

Osmadvacítku podle něj čekají náročné časy, ale s britským hlasem se při definování evropské budoucnosti počítá, dodal Tusk, jehož funkce je někdy označována jako "evropský prezident".

16:13
Ekonomové: Vítězství Camerona může trhům přinést nejistotu

Vítězství konzervativců v britských volbách bude znamenat nejistotu ve vztahu Británie k Evropské unii. Shodli se na tom ekonomové dotázaní tiskovou agenturou ČTK.

Lídr vítězné strany David Cameron slíbil, že v případě vítězství uspořádá referendum o setrvání Británie v EU.

"Trhy tak budou čelit zvýšené míře nejistoty ohledně dalšího vztahu Británie a Evropské unie," uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Poznamenal však, že trhy vítězství konzervativců přivítaly. S ohledem na výsledky Skotské národní strany rovněž očekává, že vedle nejistoty ohledně setrvání Británie v EU bude ekonomika země čelit i nejistotě ohledně dalšího uspořádání Spojeného království, lépe řečeno o setrvání Skotska v něm.

Také hlavní ekonom Deloittu David Marek vnímá v politické rovině volební výsledky spíše jako rizikový jev než jako pozitivní. Cameron podle něj nyní bude muset splnit slib a dovést Británii k referendu o setrvání v EU, což může mít dopady pro britskou politiku i celou unii. Je to projev nejistoty ve vývoji evropské integrace, míní.

Marek poukázal i na to, že budoucí britská vláda bude muset řešit dva zásadní problémy: schodek veřejných financí a vnější nerovnováhu.

Fiskální konsolidaci není možné odkládat donekonečna, poznamenal. V případě konzervativců se pak podle něj dá očekávat větší důraz na škrty ve výdajích než na zvyšování daní.

Výsledek voleb podle Kovandy snižuje míru nejistoty ohledně dalších kroků vlády, protože lze počítat s víceméně kontinuálním pokračováním dosavadní hospodářské politiky.

"Neúspěch labouristů rovněž trhy vítají, jelikož nedojde na jejich programová opatření vedoucí spíše ke spoutávání ekonomiky, například tužší regulaci bankovního sektoru nebo vyššímu zdanění bohatých," uvedl.

16:31
Finální výsledky britských voleb
16:36
Rozdělení mandátů po sečtení všech hlasů

17:17
Politolog: Británie se bude soustředit na své vnitřní problémy

Fabian Zuleeg z bruselského Střediska evropské politiky (EPC) na konferenci k výsledku britských voleb upozornil, že v souvislosti s britským referendem nastávají nyní v EU dva roky nejistoty ohledně unijní budoucnosti jednoho z jejích významných členů.

"Vyhlídkou je nejistota, spojená s neschopností dohodnout posun v klíčových otázkách evropské politiky. Británie se bude dál soustředit hlavně na své vnitřní problémy," domnívá se politolog.

17:21
Zaorálek: Cameron bude chtít udržet Británii v EU

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil výsledek britských parlamentních voleb za překvapení.

Ocenil však, že neuspěly otevřeně euroskeptické strany.

Lídra vítězných konzervativců Davida Camerona vnímá jako člověka, který bude chtít udržet Británii v EU. Cameronovo vítězství přičítá úspěchům dosavadní vlády, kterou vedl.

"Kdybych měl odpovědět, v čem je příčina, tak vlády jsou posuzovány podle toho, co byly schopny odvést a dát lidem," řekl Zaorálek.

Cameronova vláda se totiž podle Zaorálka mohla pochlubit nízkou nezaměstnaností a poměrně slušným růstem a dokázala nastartovat britskou ekonomiku. "Výsledek voleb je pro mě spojen s tím, že David Cameron nebyl neúspěšný premiér," míní Zaorálek.

Na výsledku voleb vidí jako pozitivní i úspěch Skotské národní strany, která do voleb nešla s programem samostatného Skotska a bude hrát roli proevropské síly.

Podle Zaorálka vybavilo volební vítězství Camerona k tomu, aby Brity v referendu přesvědčil pro setrvání v EU.

"Vnímám Davida Camerona jako člověka, který chce udržet Británii v EU, a věřím, že udělá vše pro to, aby Británie z unie neodešla," řekl.

18:24
Sobotka poblahopřál Cameronovi

Premiér Bohuslav Sobotka blahopřál britskému premiérovi a lídrovi konzervativců Davidu Cameronovi k úspěchu ve čtvrtečních parlamentních volbách.

"Těším se na pokračování naší spolupráce v evropských institucích a doufám, že spolu s ostatními evropskými partnery budeme schopni dostát naší společné odpovědnosti za budoucnost Evropské unie," uvedl Sobotka.

"V dnešních dnech, kdy si připomínáme výročí konce druhé světové války a osvobození mé země, jsem často měl na mysli partnerství mezi našimi zeměmi. Toto partnerství přispělo k vítězství před sedmdesáti lety a je pevným základem naší dnešní spolupráce," napsal český premiér svému britskému protějšku.

18:46
Jména staronových ministrů

Cameron oznámil, že ministrem financí v jeho nové vládě zůstane George Osborne, ministryní vnitra Theresa Mayová a ministrem zahraničí Philip Hammond. V Cameronově vládě zůstane rovněž ministr obrany Michael Fallon.

18:57
On-line zpravodajství končí

Naše on-line zpravodajství v tuto chvíli končí, děkujeme za pozornost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist