Téměř 5800 uprchlíků zachráněných za posledních 48 hodin ve Středozemním moři dorazilo v pondělí do přístavu ve městě Pozzallo na jihu Sicílie. S odvoláním na prohlášení italské pobřežní stráže o tom informovala katarská televizní stanice al-Džazíra. Celkem bylo o víkendu zachráněno asi 6800 imigrantů včetně ženy, která následně na italské lodi porodila zdravou holčičku.

Lodě s běženci údajně dorazily k břehům Itálie už v noci na pondělí a uprchlíci z nich postupně během rána a dopoledne vystupovali.

Během noci se dostaly na pevninu prý jen ženy s malými dětmi a jeden zraněný muž. "Platí, že každý z imigrantů musí absolvovat lékařskou prohlídku, aby se vyloučilo, že jsou nakaženi nějakou přenosnou chorobou," informovala z Pozzalla zpravodajka katarské televize.

"Lidé začínají být nervózní, byla to pro ně velmi stresující cesta," dodala.

Na jedné z 34 lodí, které byly o víkendu zachráněny, objevila posádka lodě italského námořnictva v neděli i ženu, která již začala rodit. Porod proběhl bez komplikací. "Matka i dcera jsou v pořádku," uvedlo námořnictvo.

Při víkendových záchranných akcích se také našlo deset mrtvých utečenců. Podle agentury ANSA sedm z nich našli příslušníci pobřežní stráže u libyjských břehů na dvou přeplněných malých člunech. Další tři se utopili, když skočili do moře ve snaze dostat se na remorkér, který jim plul na pomoc.

Italská pobřežní stráž zachraňuje tisíce afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům přes Středozemní moře často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech.

V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí. Státy Evropské unie se pak dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převáděčům.

Za nárůstem počtu uprchlíků stojí chaos a bezvládí v Libyi, ze které vyráží většina lodí směřujících do Evropy. Pašeráci vydělají průměrně na jedné lodi naplněné uprchlíky 80.000 eur (2,2 milionu Kč), vyplynulo z vyšetřování u italského soudu. Vzhledem k příznivým jarním teplotám i klidnému moři během letních měsíců se očekává, že letos do Itálie dorazí až 200.000 nelegálních imigrantů, což by bylo o 30.000 více než v loňském roce.