Firma Beijing Simplot Food Processing, která je podnikem se společnou majetkovou účastí řetězce McDonald's, dostala v čínském Pekingu rekordní pokutu ve výši 3,9 milionu jüanů (asi 15,4 milionu korun) za znečištění vody. Firma dodávající čínským provozovnám McDonald's hranolky tak dostala nejvyšší pokutu, jakou kdy Peking za znečištění udělil, informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínské státní sdělovací prostředky.

Beijing Simplot Food Processing je společným podnikem amerického zemědělského koncernu J. R. Simplot Company, společnosti McDonald's a čínské společnosti Beijing Agricultural, Industrial and Commerce General Company. Firma vznikla v roce 1992 a vyrábí hranolky a předsmažené bramborové placičky.

Pokuta padla v době, kdy se Čína snaží zakročit proti znečišťování vzduchu, vody a půdy, které vyvolává čím dál větší nespokojenost, kritiku a protesty čínské veřejnosti.

Letos v Číně vstoupil v platnost nový zákon o ochraně životního prostředí – první za posledních 25 let. Nová úprava zavádí přísnější tresty za znečišťování a varuje, že ti, kdo se ho dopustí, budou "jmenováni a zostuzeni".

Nedávné studie ukázaly, že zhruba dvě třetiny čínské půdy jsou znečištěné a odhadem 60 procent podzemní vody je příliš kontaminováno, než aby bylo možné ji pít.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist