Zhruba 200 milionů lidí na celém světě je ohroženo toxickým znečištěním, varovaly v pondělí skupiny ochránců životního prostředí. V Ženevě zveřejnili nový seznam nejhůře postižených oblastí, mezi nimiž je podle agentury AFP také africké středisko na likvidaci staré evropské elektroniky.
"Odhadujeme, že v rozvojovém světě je znečištěním ohroženo více než 200 milionů lidí," řekl Richard Fuller, který vede v USA sídlící ekologickou skupinu Blacksmith Institute.
Ta společně se švýcarským Zeleným křížem poprvé od roku 2007 zveřejnila nový seznam nejzamořenějších oblastí na světě, který posuzoval kontaminovaná místa ve 49 zemích.
Nově na seznam přibyla druhá největší africká oblast pro likvidaci bobtnajících hald elektronického odpadu v Agbogbloshie v ghanské metropoli Akkře.
Každý rok doveze Ghana zhruba 215 tisíc tun použité spotřební elektroniky převážně ze zemí západní Evropy. Toto množství se podle zprávy do roku 2020 pravděpodobně zdvojnásobí.
Smog vyhání turisty z Pekingu. Metropoli navštíví nejméně lidí za posledních pět let - čtěte ZDE
V Ostravě je sice smog, ale město neprokázalo, že stát s tím nic nedělá, řekl soud - čtěte ZDE
Hlavní riziko ze zpracování elektronického odpadu v Ghaně pochází ze spalování kabelů, aby bylo možné dostat ven měď. Kabely obsahují celou škálu těžkých kovů včetně olova. Vzorky půdy z okolí Agbogbloshie ukázaly koncentraci tohoto toxického kovu pětačtyřicetkrát vyšší, než je přípustné množství.
"Elektronický odpad začíná být velkým problémem. Jeho množství neustále stoupá. Každý chce počítač, laptop, moderní zařízení, takže to, co vidíme, je jenom špičkou ledovce," řekl novinářům výzkumník Jack Caravanos ze skupiny Blacksmith Institute.
Tisíce továren
Dalším nováčkem na seznamu je povodí řeky Ciratum v indonéské provincii Západní Jáva. V této oblasti žije zhruba devět milionů lidí, ale zároveň tam funguje na dva tisíce továren. Řeka, která mimo jiné poskytuje i vodu na pití místním obyvatelům, je kontaminovaná širokou škálou toxinů včetně hliníku a manganu. V pitné vodě bylo zjištěno množství olova převyšující více než tisíckrát americké normy.
Na seznam se dostala i další indonéská oblast, Kalimantan na ostrově Borneo - kvůli všeobecně rozšířené těžbě zlata, k jehož dobývání se většinou používá rtuť. Na seznamu je například také oblast Hazaribág v Bangladéši, kde sídlí většina z 270 v zemi působících koželužen, dále delta řeky Niger v Nigérii či povodí řek Matanza-Riachuelo v Argentině.
V porovnání s rokem 2007 ze seznamu naopak vypadlo několik průmyslových oblasti v bývalém Sovětském svazu včetně ukrajinského Černobylu, stejně jako například zambijské město Kabwe, kde se těží olovo. Před šesti lety seznamu dominovala Čína a Indie. Ani jedna tato země už ale teď na seznamu není.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist