Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu stoupla na 5057 mrtvých a více než 10 tisíc zraněných. Dalších téměř 100 lidí zahynulo v sousedních zemích. V úterý o tom informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Premiér země Sušil Koirála se navíc obává, že by počet obětí této katastrofy mohl dosáhnout až 10 tisíc. Mezi mrtvými či zraněnými nejsou podle dostupných informací žádní občané České republiky.

Předseda nepálské vlády Koirála rovněž vyzval k urychlení záchranných prací a požádal svět o poskytnutí stanů a léků pro přeživší. "Mnoho lidí přespává pod širým nebem, protože jejich domovy byly zničeny nebo by nemusely vydržet následné otřesy, které zemi postihují," řekl Koirála, který byl v době zemětřesení v zahraničí a vrátil se do země v neděli. "Vláda dělá vše pro záchranu a dodání humanitární pomoci. Je to velká výzva a velmi těžká doba pro Nepál," dodal. Zároveň vyhlásil třídenní státní smutek za oběti zemětřesení.

Podle informací OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu, jehož populace čítá asi 29 milionů. Záchranáři se stále pokoušejí dostat k oblastem odříznutým od světa, které byly nejblíže k ohnisku zemětřesení.

Právě poblíž epicentra, v provincii Rasuwa, se po sesuvu bahna a sněhu pohřešuje 250 lidí. Rasuwa je oblíbenou horskou turistickou destinací severně od metropole Káthmándú. Mezi pohřešovanými tak mohou být i zahraniční turisté, potvrzeno to ale není. "Snažíme se je zachránit, ale špatné počasí a déšť nám toto úsilí hatí," řekl agentuře Reuters šéf provincie. K sesuvu došlo až po zemětřesení poblíž vesnice Ghodatabela, která je od nejbližšího města vzdálena 12 hodin pěší chůze.

Video: Letecký pohled na nepálskou zkázu

Letecký pohled na nepálskou zkázu

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Celkem jich bylo v oblasti postižené ničivou pohromou 255, informoval David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Ministerstvu se zatím nepodařilo navázat spojení s 10 z nich. Předpokládá se, že se nacházejí v horách, kde ani za normálních okolností není signál.

Několik desítek Čechů už opustilo zemi komerčními lety či na palubě polského speciálu, který letěl do Varšavy s mezipřistáním v Dillí. Na letišti v Káthmándú jim pomáhá s odletem do Evropy česká konzulka z velvyslanectví v Dillí i honorární konzul v Nepálu. Další Čechy by mohl při zpáteční cestě přivézt do Prahy letoun s českými zdravotníky a hasiči, který ale zatím čeká v Ruzyni na povolení v nepálské metropoli přistát.

Evakuaci cizích občanů komplikuje fakt, že hlavní nepálské letiště je zahlcené přilétajícími letadly a panuje tam chaos.

Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády. Úsilí záchranářů však komplikuje počasí a také nedostatek vyprošťovací techniky.

Kromě mrtvých v milionové metropoli Káthmándú a okolí zahynulo navíc při sesuvu laviny na Mount Everestu nejméně 18 lidí, kteří nejsou zahrnuti do nepálské bilance obětí zveřejněné místní policií. Jak v úterý informovala agentura Reuters, všichni horolezci uvěznění ve výškových táborech na úpatí hory již byli vrtulníky evakuováni do bezpečí.

Statisíce Nepálců strávily už třetí noc pod širým nebem v obavě před dalšími otřesy. Ve strachu z nedostatku jídla, vody a dalších potřeb berou lidé útokem obchody i čerpací stanice, aby si zajistili co možná největší zásoby. Podle tiskových agentur ale většina obchodů, které v postižených oblastech ještě zůstaly otevřené, už nemá prakticky co nabídnout.

Dalším dnem také pokračuje útěk lidí z Káthmándú, ať už ze strachu zůstat ve městě uhnízděném v horském údolí, anebo proto, aby zjistili osud svých blízkých ve vesnicích a městečkách, odkud pocházejí.

Do Nepálu mezitím proudí mezinárodní záchranné týmy s cvičenými psy schopnými najít ty, kteří mohli přežít pod troskami. Přijíždějí také záchranáři vybavení těžkou technikou, která v zemi zoufale chybí. Veškerá humanitární pomoc proudí na jediné mezinárodní letiště v Nepálu.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Elisabeth Byrsová uvedla, že WFP spustí "mohutnou operaci" a první letadlo s potravinami přiletí do Káthmándú už v úterý.

Do Nepálu míří český záchranný tým

Český tým záchranářů odletí do země v úterý z Prahy nejdřív před 16:00. Letadlo bylo v noci naloženo, nyní čeká na povolení z letiště v Káthmándú, které je přetížené. Uvedla to mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Skupina 36 lékařů, sester a hasičů má na místě neštěstí působit nejméně dva týdny. Jejich mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny.

"Nejbližší možný čas odletu je v 15:50 hodin," uvedla mluvčí. Hasiči a zdravotníci strávili noc na hasičské základně v pražských Strašnicích, odkud jsou připraveni odjet na ruzyňské letiště.

Vyslání českých záchranářů schválila v pondělí vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu.

Účastníci mise se o úterním odletu dozvěděli v pondělí dopoledne. Zdravotníci z brněnského speciálního traumatýmu se pak ještě museli v pondělí večer po sbalení nezbytného vybavení přepravit autobusem do Prahy. Podle původních plánů měl tým odletět v úterý ráno, letoun ale nezískal povolení k přistání v Káthmándú.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou v Nepálu nyní nejvíce potřební právě zdravotníci. "Proto se vláda rozhodla vybrat traumatický tým. Je složený z devíti lékařů a 14 sester Fakultní nemocnice Brno a zároveň 13 hasičů pražského záchranného sboru," řekl novinářům v pondělí ministr.

"Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice," řekl vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil. Češi vezou do Nepálu přes deset tun vybavení - stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál nebo čističku vody. Přibalili i hračky pro místní děti.

Vláda se podle Zaorálka na transportu záchranářů dohodla se společností Travel Service, která poskytne letadlo Boeing 737. To je schopno celý tým přepravit během jednoho letu. Letadla české armády by musela letět několikrát. Zaoralová dodala, že letiště v nepálské metropoli má omezenou kapacitu a nyní prioritně přijímá letadla, která vezou přístřešky, pitnou vodu a další životně důležité potřeby.

Po přistání letounu v hlavním nepálském městě Káthmándú se bude stát snažit oslovit české občany, kteří jsou v postiženém prostoru, a nabídnout jim cestu zpátky do vlasti tímto letadlem.

Letecký pohled na nepálskou zkázu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist