V neděli zasáhly oblast od Nepálu po Indii mohutné následné otřesy. Lidé v nepálské metropoli Káthmándú podle zpravodajů zahraničních agentur v panice prchali ven z uzavřených prostor. Otřesy, které měly podle americké geologické služby USGS sílu 6,7 stupně, v Himálaji vyvolaly další lavinu.

Už při sobotním zemětřesení zahynulo v Nepálu a okolních zemích celkem více než 2200 lidí, dalších zhruba 5000 lidí utrpělo zranění. Oznámily to v neděli nepálské úřady.

Nejnovější údaje hovoří už o 2500 mrtvých. V samotném Nepálu zemřelo nejméně 2430 lidí, z toho více než 1250 v metropoli Káthmándú. Bilance zahrnuje také 18 lidí, kteří zemřeli při sesuvu laviny na Mount Everestu. Dalších 61 obětí je hlášeno ze sousedních států.

Země požádala svět o pomoc, aby se mohla vyrovnat s následky zřejmě nejhoršího zemětřesení za posledních 80 let. České humanitární organizace Člověk v tísni, ADRA a Český červený kříž a Charita ČR už vyhlásily sbírky na pomoc obětem. 

Situace v zemi je kritická: málokde funguje elektřina a telefonní spojení, přerušeny jsou dodávky vody a řada míst je zcela odříznuta od světa. Přeplněné nemocnice nezvládají nápor zraněných a lidé se někde kvůli nedostatku záchranářů a techniky snaží zasypané vyprošťovat i holýma rukama. 

Helikoptéry evakuují raněné z táborů a dalších částí Mount Everestu. Zatím není jasné, kolik lidí je nezvěstných. V době neštěstí bylo u Everestu minimálně tisíc lidí, z toho čtyři stovky cizinců.

Zemětřesení zasáhlo i sousední státy - v Indii podle posledních informací zemřelo nejméně 51 lidí, v Tibetu 17 a v Bangladéši čtyři. České úřady zatím nemají informace, že by mezi oběťmi byli Češi, s mnohými turisty ale ještě nenavázaly kontakt.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:36
Nepálci přespali raději venku

Desítky tisíc obyvatel Nepálu strávily noc na dnešek venku. Někteří přišli o střechu nad hlavou, jiní se báli přenocovat v poškozených domech. Ve stanu přečkal poměrně chladnou a deštivou noc i nepálský prezident Rám Baran Jádav. Ti všichni zažili další slabší následné otřesy.

Lidé v Nepálu strávili noc na neděli raději venku, báli se dalších otřsů.

09:43
Nepál se znovu otřásl

Podle agentury Reuters zažil Nepál další zemětřesení, tentokrát o síle 6,7 stupně. Domy se stejně jako v sobotu, kdy mělo zemětřesení sílu 7,9 stupně, otřásly i v indickém Novém Dillí a uvolnily lavinu v Himálajích.

09:52
V oblasti je 147 Čechů, s 57 z nich zatím ministerstvo není v kontaktu

České ministerstvo zahraničí v neděli ráno evidovalo 147 českých občanů v postižené oblasti. Kontakt se zatím nepodařilo navázat s 57 z nich. Žádné ztráty na životech se zatím českých občanů netýkaly, sdělil Hospodářským novinám tiskový odbor ministerstva.

09:58
Nedělní zemětřesení bylo údajně v hloubce 10 kilometrů
10:20
Do Káthmándú přiletěli první zachránění z Himalájí. Mezi oběťmi laviny je i manažer Googlu

V Káthmándú v neděli přistálo první letadlo s 15 lidmi zraněnými v základním táboře na úpatí Mount Everestu, jehož část v sobotu zasáhla lavina vyvolaná zemětřesením. Podle britského listu Daily Mail je mezi oběťmi laviny také americká lékařka a jeden z manažerů společnosti Google. V základním táboře zahynulo 17 lidí a podle jednoho ze zraněných šerpů, jehož přivezlo letadlo, počet obětí laviny určitě vzroste.

Fotka ze základního tábora na úpatí Mount Everestu.

10:41
Situace v Nepálu je kritická

Situace v zemi je kritická: málokde funguje elektřina a telefonní spojení, přerušeny jsou dodávky vody a řada míst je zcela odříznutých od světa. Přeplněné nemocnice nezvládají nápor zraněných a lidé se někde kvůli nedostatku záchranářů a techniky snaží zasypané vyprošťovat i holýma rukama.

Zemětřesení v Nepálu.

10:54
Sobotní zemětřesení bylo nejhorším za posledních 80 let nepálské historie

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílu 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.

Nepálci sledují praskliny v zemi.

11:05
Lidé přes sociální sítě hledají své přátele a rodinu. Někteří hlásí, že jsou v bezpečí

Stanice CNN sdílí krátké medailonky příbuzných a přátel lidí, kteří odcestovali v minulých dnech do Nepálu. Že se nestali oběťmi zemětřesení, mohou dát lidé vědět i přes Facebook.

11:12
Google ztratil manažera, který pracoval na projektu samořiditelného auta

Pod lavinou zahynul manažer Googlu Dan Fredingburg. Ve firmě se podílel například na projektu samořiditelného auta. Horolezectví bylo jeho vášní, pro Google Street View zařizoval focení nejvyšších hor světa.

11:13
Google nabízí službu Person Finder

Informace o lidech v oblasti zemětřesení je možné hledat a hlásit mimo jiné přes službu Google Person Finder. K nepálskému zemětřesení v neděli dopoledne českého času evidovala 3400 záznamů.

11:21
České humanitární organizace vyhlásily sbírky

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem. Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA.

Společnost Člověk v tísni posílá do oblasti tříčlenný humanitární tým, který bude distribuovat pomoc nejohroženějším lidem. Na okamžitou pomoc uvolní až jeden milion korun. Peníze mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo 54333345/0300.

Charita ČR vyhlásila peněžitou sbírku a uvolnila 200 000 korun. Lidé mohou příspěvky posílat na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, která uvolnila 400 000 korun na okamžitou humanitární pomoc. Číslo jejího konta 66 88 88 66 /0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87 777.

V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

11:50
Počet mrtvých už přesáhl 2200 lidí

Zemětřesení v Nepálu už si vyžádalo více než 2000 mrtvých, v tuto chvíli se mluví o 2200 obětech. Podle agentury Reuters není možné předpovědět, zda nedojde v následujících dnech k dalším otřesům. 

Na snímku se zraněný Suresh Parihar objímá se svou dcerou v nemocnici v Káthmándú.

Počet obětí už přesáhl 2200 lidí.

12:30
Zemětřesení zničilo i historické budovy
13:08
Sobotka: Nepálu poskytneme humanitární pomoc

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže silným zemětřesením postiženému Nepálu. O humanitární pomoci i situaci velkého počtu Čechů, kteří jsou nyní v Nepálu na horolezeckých a turistických výpravách, by měla v pondělí jednat vláda.

"Budeme ji (pomoc) poskytovat koordinovaně v rámci EU. V tuto chvíli primárně probíhají konzultace ať už prostřednictvím našich zastupitelů v regionu, které tam máme jako ČR, ale zejména v rámci orgánů EU," řekl.

Ministerstvo zahraničních věcí už situaci v Nepálu podle Sobotky věnuje "mimořádnou pozornost". "Využíváme naši konzulární síť k tomu, abychom postupně kontaktovali české občany v regionu. Snažíme se zajistit jejich dopravu do ČR," uvedl Sobotka.

13:25
Do Nepálu míří pomoc z celého světa. Na snímku čekají němečtí záchranáři ve Frankfurtu na letadlo

Němečtí záchranáři a jejich psi čekají na letišti ve Frankfurtu.

13:36
Jako padesátipatrový dům, popsal zachráněný horolezec lavinu

Pod lavinou, která se strhla po sobotním zemětřesení, zahynulo nejméně 17 lidí a dalších 60 bylo zraněno. V době, kdy se v neděli Nepál otřásl znovu, ještě několik lidí zůstávalo na úpatí Mount Everestu. 

Podle jednoho z horolezců se na ně valila lavina "jako padesátipatrový dům".

"Běžel jsem, ale srazilo mě to k zemi. Nemohl jsem dýchat, myslel jsem si, že jsem mrtvý," svěřil se jeden ze zachráněných stanici BBC. "Když jsem vstal a zjistil, že se kolem mě prohnala lavina a já jsem živý, nemohl jsem tomu uvěřit," dodal.

Fotka tábora na Mount Everestu poté, co se tudy prohnala lavina.

13:52
Mobilní aplikace Viber nebude účtovat Nepálcům poplatky za volání na mobily a pevné linky
14:17
V oblasti je 166 Čechů, se 41 z nich není ministerstvo zahraničí v kontaktu

"Podle posledních zpráv evidujeme v oblasti 166 českých občanů. Zatím se nám ještě nepodařilo navázat spojení se 41 občany. I nadále platí, že nemáme žádné informace o úmrtí českých občanů," řekl Hospodářským novinám David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

14:22
Americká organizace U.S. Aid zveřejnila mapu otřesů

Mapa otřesů nepálského zemětřesení

14:55
"Vezměte si cepíny," křičel horský vůdce na klienty, než je smetla lavina

"Vypadněte z těch stanů, vezměte si cepíny!" křičel horský vůdce Dan na své klienty, když se na základní tábor na úpatí nejvyšší hory světa Mount Everestu v sobotu řítila lavina vyvolaná silným zemětřesením. Tak popisují svůj zážitek britští manželé Alex a Sam Chappatteovi, kteří byli v Himálajích na svatební cestě.

"Zemětřesení udeřilo asi 30 minut po tom, co jsme v sobotu ráno překonali ledopád a našli své stany. Země se začala prudce otřásat," popsala dvojice situaci krátce před dopadem laviny.

"Vrávorali jsme a pak jsme zahlédli lavinu, jak se řítí přímo na nás. Poryv větru nás srazil k zemi, ale byli jsme schopni vstát a utíkat do úkrytu za nějakými stany. Ukotvili jsme se cepíny," popsali zážitek v britských médiích. Soustředili se hlavně na to, aby si ve sněhu vyhrabali díru na dýchání.

Podle nepálského zpravodajského webu eKantipur, který se odvolává na vládní zdroje, se v oblasti Everestu pohřešuje 217 lidí. V základním táboře prý záchranáři našli už 22 mrtvých. "Tam nahoře panuje strašný zmatek, počet obětí zcela jistě vzroste," řekl agentuře Reuters jeden ze zraněných šerpů. "Stany to úplně smetlo."

Přibližně 100 horolezců zůstává podle Reuters uvězněno v táboře číslo 1 a v táboře číslo 2, které se nacházejí nad základním táborem na cestě k vrcholu. Sestup horolezcům komplikuje zablokovaná cesta přes ledopád Khumbu, který leží mezi základním táborem a táborem číslo 1. Helikoptéra jim tam už podle Reuters dopravila lana, ledovcové šrouby a další potřebné vybavení.

15:31
Vědci o zemětřesní v Káthmándú věděli. Předejít mu nedokázali

V nepálské metropoli Káthmándú se před týdnem konala za účasti světových seismologů a dalších expertů konference, jejímž cílem bylo zjistit, jak připravit chudý Nepál na hrozící zemětřesení. Experti věděli, že jde o závod s časem, ale netušili prý, kdy zemětřesení udeří. "Bylo to, jako když čekáte, že se naplní noční můra," řekl britskému listu The Telegraph vedoucí katedry geologie na Cambridgeské univerzitě James Jackson.

"Z fyzikálního a geologického hlediska pak nastalo přesně to, čeho jsme se obávali," dodal. Nečekal prý ale, že katastrofa nastane tak brzy. Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo už v sobotu, zabilo přes 2200 lidí a rozsévalo zkázu. "Kráčel jsem oblastí, kde bylo později zemětřesení, a tehdy jsem si myslel, že to místo bude mít velké problémy," říká Jackson.

 

16:15
Káthmándú je přeplněné. Nepálci začali spalovat mrtvé

"Všechny otevřené prostory v Káthmándú jsou přeplněné lidmi. Když přišly následné otřesy, nedovedete si představit ten strach. Ženy a děti křičely," řekl agentuře Reuters zástupce humanitární organizace Mercy Corps.

Podle OSN už není ani kde umístit mrtvé. Nad Káthmándú se vznáší kouř, neboť mnoho rodin začalo na březích řeky spalovat zemřelé. Nejhůře je postižena právě stará část metropole, kde zahynulo 721 lidí.

16:59
Skupina Čechů zamíří v pondělí z Nepálu domů

V pondělí by měli zpátky do České republiky odcestovat někteří čeští občané včetně skupiny klientů cestovní kanceláře Livingstone, kteří nocovali ve stanech v Káthmándú. Situaci ale komplikuje fakt, že letiště v hlavním nepálském městě je momentálně pro civilní lety uzavřené.

17:54
Počet obětí překročil 2500

Zemětřesení si podle nejnovětších údajů vyžádalo už 2500 lidských životů. V samotném Nepálu zemřelo nejméně 2430 lidí, z toho více než 1250 v metropoli Káthmándú. Bilance zahrnuje také 18 lidí, kteří zemřeli při sesuvu laviny na Mount Everestu. Dalších 61 obětí je hlášeno ze sousedních států.

19:16
Online zpravodajství končí

Naše online zpravodajství v tuto chvíli končí, děkujeme za pozornost. Další vývoj přineseme v samostatných zprávách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist