Nepál v sobotu zažil zemětřesení o síle 7,9 stupně. Zemětřesení zasáhlo zhruba v poledne tamního času oblast mezi hlavním městem Nepálu Káthmándú a nejlidnatějším nepálským městem Pokharou, uvedli američtí geologové.

"Všechno se třáslo dlouhé minuty, země i domy okolo. Nejsilnější zemětřesení, jaké jsem kdy zažil. Ještě dlouho byly cítit následné otřesy," řekl Hospodářským novinám třicetiletý Kishor Gurung.

Počet obětí v sobotu odpoledne českého času přesáhl tisícovku a stále stoupá. Poslední čísla hovoří o více než 1500 obětech. Katastrofa postihla téměř celý Nepál a zasáhla rovněž sousední státy. V Indii podle informací agentury AP zemřelo 34 lidí, v Tibetu 12 a v Bangladéši dva.

Stovky dalších jsou zraněny. Šest lidí zemřelo v důsledku zemětřesení i v Tibetu. Stanice CNN uvedla, že zemětřesení v okolí Mount Everestu strhlo lavinu, v základním táboře zahynulo nejméně osm lidí. 

Zemětřesení v nepálském Káthmándú má stovky obětí

Zemětřesení zasáhlo především historickou část Káthmándú, kde se zřítilo několik stoletých chrámů a věží, mimo jiné věž Dharahara, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Trosky uvěznily nejméně padesát lidí. Podle svědků už záchranáři našli dvě těla, agentura AFP píše o deseti obětech.

"V centru Pokhary se zřítilo několik domů, podle všeho tu ale situace není tak hrozná jako v Káthmándú. Turistická oblast u jezera Fewa se zdá být netknutá, jen lidé jsou otřesení," řekl Nepálec Gurung. Podle něj je nyní složité získat jakékoli informace, sítě včetně internetu kolabují. 

První nahlášenou obětí byla podle agentury Reuters patnáctiletá dívka, která zemřela v troskách jednoho z domů v Indii poblíž nepálských hranic. V Káthmándú zemřela další dívka poté, co se na ni v parku zřítila socha.

Čínská státní televize uvedla, že na nepálsko-čínské hranici zahynul v důsledku zemětřesení jeden čínský turista.

"Všichni jsou venku v ulicích, lidé spěchají do nemocnice," napsal zpravodaj agentury Reuters v Káthmándú. Fotografie kolující po internetu ukazují trosky budov a vystrašené obyvatele, jak sedí venku na ulici. Městem se rozezněly houkačky sanitek a přelétávají nad ním vrtulníky.

Rozhlas varoval obyvatele, aby zachovali klid a zůstali venku, neboť úřady se obávaly následných otřesů. Ty se později skutečně dostavily, asi hodinu po zemětřesení a měly sílu 6,6 stupně. 

"Znám hodně lidí, kteří dnes budou nocovat venku, každý se bojí dalších otřesů," řekl pro HN Nepálec Gurung. Podle něj není dosud jasné, jaká je situace ve vesnicích podél hlavní cesty mezi Káthmándú a Pokharou, samotná cesta je silně poničená. "Bojíme se i zpráv, které přijdou od rodiny v Káthmándú. Každý tam někoho má," dodal.

Z českého velvyslanectví v Dillí vyrazila na místo přírodní katastrofy konzulka, informace zjišťují diplomaté i prostřednictvím honorárního konzulátu, který má Praha přímo v Káthmándú. Ministerstvo zveřejnilo na svém webu aktuální varování pro české občany, aby kvůli zemětřesení zvážili cestu do Nepálu. Současně uvedlo telefonní linky na zastupitelské úřady v Indii a Nepálu, kam by se měli obrátit Češi, kteří se nacházejí v postižené oblasti. 

Americká geologická služba USGS původně stanovila sílu zemětřesení na 7,7 stupně. Ohnisko zemětřesení bylo podle Reuters v hloubce 31 kilometrů. Epicentrum otřesů bylo od hlavního města Káthmándú vzdáleno zhruba 80 kilometrů. Jde zřejmě o nejhorší zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let. 

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.

Politici a charity nabízejí pomoc Nepálu

Představitelé řady zemí a zástupci charitativních organizací v sobotu vyjadřují soustrast a nabízejí Nepálu pomoc. Některé charitativní organizace již sestavují pomocné týmy, jejich vyslání ale komplikuje skutečnost, že kvůli zemětřesení bylo uzavřeno mezinárodní letiště v nepálském hlavním městě Káthmándú.

"Přistupujeme k tomu jako k velkému stavu nouze," řekl britský humanitární poradce Ben Pickering z organizace Save the Children. "Víme, že škody jsou rozsáhlé," dodal. Organizace Save the Children podle něj plánuje co nejdříve vyslat do Nepálu skupinu odborníků, která by jedné z nejchudších zemí světa pomohla řešit problémy s potravinami, vodou a hygienou.

Evropská unie podle dnešního prohlášení zvažuje, že Nepálu poskytne "určitou rozpočtovou podporu". "Plný rozsah ztrát na životech a rozsah škod je stále neznámý, zprávy ale naznačují, že bude velký," píše se podle agentury AP v prohlášení.

Pomoc již Nepálu slíbili britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová a další státníci. Cameron a Merkelová neposkytli ohledně pomoci žádné podrobnosti, někteří další politici však byli konkrétnější. Norský ministr financí Börge Brende například oznámil, že jeho země poskytne prostřednictvím OSN a charitativních organizací 30 milionů norských korun (téměř 100 milionů korun).

Italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na nouzovou pomoc pro oběti zemětřesení uvolnilo 300 tisíc eur (přes osm milionů Kč). Francouzský prezident François Hollande řekl, že jeho země je "připravena reagovat na žádosti o pomoc". Spojené státy oznámily, že do Nepálu vyšlou pomocný tým a již uvolnily milion dolarů (přes 25 milionů korun) jako první část finanční podpory.

V Nepálu došlo k nejhoršímu zemětřesení za posledních 80 let

Zemětřesení v nepálském Káthmándú má stovky obětí

V Nepálu došlo k nejhoršímu zemětřesení za posledních 80 let

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist