Dvanáctičlenná porota - sedm žen a pět mužů - v úterý v Bostonu začala po dvou týdnech znovu projednávat kauzu bostonského atentátníka Džochara Carnajeva, který byl 8. dubna shledán vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku na mezinárodním maratonu v Bostonu z roku 2013.
Úkolem porotců je rozhodnout o výši trestu za zločin, který si vyžádal tři mrtvé a 264 zraněných. Jednání soudu má trvat zhruba čtyři týdny, Carnajevovi hrozí trest smrti.
"Toto je Džochar Carnajev, bezstarostný, zatvrzelý a nenapravený. Posílá vám zprávu," začala svou obžalovací řeč prokurátorka Nadine Pellegriniová.
Ukázala přitom porotcům snímek obžalovaného, jak před kamerou vězeňské správy tři měsíce po vražedném útoku gestikuluje vztyčeným prostředníkem.
"Všichni to byli krásní lidé a všichni jsou pryč," ukázala žalobkyně na fotografie tří obětí bostonského atentátu.
"Jejich smrt byla neúnosná, nepopsatelná, neospravedlnitelná a nesmyslná. Víte, jak zemřeli, ale musíte vědět, jak žili. Musíte to vědět, abyste pochopili, proč na jejich životech záleží," řekla porotcům, které čeká rozhodování o Carnajevově životě a smrti.
Až obžaloba skončí s výslechem svědků, dostanou v příštích týdnech slovo také Carnajevovi obhájci. Podle všeobecného očekávání se budou snažit dokázat, že Džochar byl pod silným vlivem svého staršího bratra Tamerlana, a proto si smrt nezasluhuje.
Obžaloba naopak trvá na tom, že Džochar byl v přípravě a provedení atentátu Tamerlanovi rovnocenným partnerem a nic než nejvyšší trest si nezaslouží.
Pumový útok na bostonský maraton se stal v polovině předloňského dubna, kdy nedaleko od cílové rovinky krátce po sobě explodovaly dvě nálože. Tamerlan Carnajev byl několik dní po útoku zabit na útěku, mladší Džochar byl vážně zraněn a zatčen.
V americkém státě Massachusetts byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen.
Jednadvacetiletý Čečenec Džochar Carnajev je nicméně souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí. Rozhodnutí porotců nemusí být jednomyslné - pokud kterýkoli z nich nabude dojmu, že Carnajev si smrt nezaslouží, bude obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.
Podle amerických médií se pro mírnější trest přimlouvá stále více Američanů, a to i mnozí z těch, které osudná exploze v cílové rovince bostonského maratonu zranila.
Pro doživotí se vyslovila i Denisa Richardová, matka osmiletého Martina, který před dvěma lety v Bostonu při atentátu zahynul.
Podle federálního soudce George O'Toola, který soudu předsedá, bude závěrečná fáze soudu trvat zhruba čtyři týdny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist