Jeden z nejostřejších dosavadních sporů mezi současnou slovenskou vládou a opozicí může skončit odchodem části vedení parlamentu. Premiér Robert Fico inicioval odvolání místopředsedy parlamentu Jána Figeže v souvislosti s jeho údajnou odpovědností za finanční problémy přední stavební společnosti Váhostav-SK. Opozice vinu odmítá a hrozí, že v případě Figežova odvolání odejde ze všech postů ve vedení a výborech Národní rady, uvedl server Pravda.sk.

Rozprava o návrhu na Figežovo odvolání byla ve čtvrtek večer přerušena. Podle serveru Sme.sk tak Figež bude čelit odvolávání i v pátek a nejspíše i příští týden. "Do rozpravy je přihlášeno ještě 20 poslanců. Samo tajné hlasování o Figežově odvolání bude následovat až po vystoupení všech řečníků, což může trvat až do příštího týden," napsal server.

Podle Fica způsobily problémy stavbařů pohledávky vzniklé na základě smluv, které podepsal Figež v pozici ministra dopravy předchozí pravicové vlády. Úřad tehdy podle premiéra souhlasil s údajně nízkými cenami výstavby dálnic. Dluhy společnosti se vyšplhaly na 136 milionů eur (3,7 miliardy korun) a firma získala ochranu před věřiteli, kterým by měla vyplatit jen 15 procent jejich pohledávek.

Fico tento týden vyzval Figeže k odstoupení, ten to však odmítl, a tak ve čtvrtek poslanci vládní strany Směr-SD iniciovali jeho odvolání. "Máme na to nejen faktické, ale i morální právo," prohlásil Fico s tím, že nezaplacené pohledávky firmy vznikly kvůli třem smlouvám podepsaným Figežem v letech 2010 až 2012.

Figež a jeho křesťanští demokraté (KDH) se brání a tvrdí, že ministr dokázal státu ušetřit velké peníze tím, že vyjednal nižší ceny za stavbu dálnic. "Pokud by měl někdo z politicko-ekonomického kolbiště odejít, jsou to pánové Fico a Široký," kontroval Figež s odkazem na podnikatele Juraje Širokého.

Právě někdejší šéf slovenské větve harvardských privatizačních fondů, jenž má prý blízké vztahy k Ficově straně, podle médií stojí za zmíněnou firmou, do jejíhož ozdravení byl stát nucen investovat.

Představitelé nynější opozice opakovaně upozorňovali na údajně vysoké ceny výstavby silniční infrastruktury za první Ficovy vlády, která byla v úřadu v letech 2006 až 2010. Následně se dostaly k moci strany pravého středu, které jsou nyní v opozici, a zrušily některé záměry na výstavbu dálnic prostřednictvím projektů veřejně-soukromého partnerství (PPP) z dílny první Ficovy vlády.

Zakázky na výstavbu jednotlivých úseků dálnic pak začal stát zadávat ve veřejných soutěžích a výstavbu financovat i z peněz z evropských fondů.

Na Figežovo odvolání mají vládní poslanci dostatek hlasů.

V případě, že bude exministr zbaven funkce, odejdou politici KDH ze všech dalších postů ve vedení rady i jejích výborů, čímž všechny funkce v parlamentu připadnou Směru-SD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist