Hillary Clintonová v americkém státě Iowa zahájila svou nominační kampaň v zápase o Bílý dům. Strategií představitelky Demokratické strany je podle médií setkat se s co největším počtem obyvatel navštívených míst, naslouchat jim a jednat s nimi. Cílem je zbavit se nálepky, že je nadaná pro politické spory ve Washingtonu, ale nezná život lidí v zemi.
V Ohiu, kde před sedmi lety jasně prohrála ve stranických primárkách s tehdy mladým senátorem Barackem Obamou, navštívila malé samoobslužné pohostinství Jones Street Coffee House ve městě Le Clair.
Objednala si a odnesla jídlo a pití ke stolu, kde diskutovala se studentem, matkou rodiny a představitelem místních demokratů.
Se svým týmem v úterý pozdě odpoledne a večer místního času (v noci na úterý SELČ) uskuteční další podobná setkání s voliči.
Sedmašedesátiletá politička se vydala autem se svým netradičně málo početným doprovodem do oblasti vzdálené 1500 kilometrů západně od Washingtonu.
Zájem voličů o její cestu má umocnit to, že itinerář těchto prvních dnů zůstal utajen.
Bývalá první dáma USA se na cestě zastavila i na oběd u města Toledo ve státě Ohio. Nikdo ji zde nepoznal poté, co si normálně objednávala jídlo. Vedoucí restaurace si to uvědomil až po jejím odjezdu, když po upozornění jedné novinářky z New York Times rozpoznal na záznamu bezpečnostních kamer slavnou zákaznici - skromně se tvářící ženu s černými brýlemi.
Podle průzkumu, který uskutečnil ústav Pew Research Center krátce před víkendovým oznámením její kandidatury, tvrdilo 59 procent demokratických voličů, že budou nejspíš hlasovat pro Clintonovou. V roce 2007 to ve stejnou dobu bylo 52 procent.
Všeobecně se zatím předpokládá, že se Clintonová asi stane kandidátkou demokratů v prezidentských volbách na konci roku 2016.
Obama již nemůže kandidovat a svou někdejší sokyni a pozdější ministryni zahraničí své vlády nyní prezident podpořil.
V předpokládaném závěrečném boji s kandidátem Republikánské strany bude ale podle komentářů muset vylepšit nejen svůj image u obyvatel, ale také najít odpověď na útok republikánů, kteří ji označují za kandidátku minulosti.
Pro "uzavření kapitoly lídrů a myšlenek minulosti" se jasně vyjádřil například floridský senátor Marco Rubio, když nedávno oznamoval svůj zájem o republikánskou nominaci.
"Nadešel čas, aby naše generace otevřela cestu novému americkému století," prohlásil politik, který je o 24 let mladší než manželka bývalého prezidenta Billa Clintona.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist