Stálé ruské zastoupení při bruselském sídle NATO má příliš mnoho členů a významná část z nich může být agenty ruských tajných služeb. S odvoláním na alianční zdroje to ve čtvrtek napsal list The New York Times. V ruské misi pracuje přes 50 lidí, což je víc, než do centrály vyslala řada členských států aliance. NATO proto podle amerického listu vyzvalo Moskvu, aby počet pracovníků snížila alespoň na 30.

Přítomnost ruských agentů v Bruselu jistě nikoho nepřekvapuje, píše The New York Times. Omezení počtu členů ruského zastoupení navíc riziko ruských špionů významně nesníží. Přesto panuje přesvědčení, že jejich aktivitám bude možné snadněji čelit. Kontakty mezi NATO a Ruskem byly po ruské anexi Krymu zmrazeny, a tak Moskva podle aliančních expertů silné zastoupení v Bruselu nepotřebuje.

Moskva na výzvu NATO zatím nijak nereagovala, uvádí The New York Times. Rusko je oficiálním partnerem Severoatlantické aliance od roku 1994, stejně jako další čtyři desítky zemí.

Po loňském záboru Krymu a začátku proruského povstání na východní Ukrajině dostali akreditaci ke vstupu do bruselského sídla aliance bez doprovodu jen čtyři ruští diplomaté, píše newyorský deník. Na konci loňského roku se počet ruských pracovníků bruselského zastoupení při NATO z dřívějších 70 snížil na nynějších více než 50.

Další snížení na 30 osob, které Rusku aliance uložila, má proběhnout během příštích devíti měsíců. Formálně se limit 30 zaměstnanců týká i ostatních partnerských států, žádný z nich ale tak početné zastoupení v Bruselu nemá.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist