Americká porota ve středu uznala Džochara Carnajeva vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton ve 30 bodech obžaloby. Carnajevovi byla přiznána odpovědnost za smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013, stejně jako za zabití policisty o několik dní později při pronásledování atentátníků.

Verdikt, který porota vynesla po 11 hodinách jednání, se v podstatě očekával. Soud teď bude muset rozhodnout, zda 21letého Carnajeva pošle na doživotí do vězení nebo zda mu dokonce vyměří trest smrti.

Porota uznala Carnajeva vinným ve všech 30 bodech obžaloby. K uložení trestu smrti stačí sedmnáct z nich. Obžalovaný je podle porotců vinen například ze spiknutí za účelem využití zbraně hromadného ničení a z jejího použití. Při útoku bylo využito tlakového hrnce napěchovaného velkým množstvím kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.

Zatímco trest smrti požaduje prokuratura, Carnajevova obhajoba se naopak pokouší docílit mírnějšího rozsudku. Tvrdí mimo jiné, že mozkem atentátu byl Džocharův starší bratr Tamerlan, který při zatýkání zemřel. Naopak obžaloba Carnajeva vykresluje jako rovnocenného člena dvojice, která chtěla "potrestat Ameriku za války proti muslimským zemím".

Soud se koná v Bostonu ve státě Massachusetts. Tento americký stát sice trest smrti zrušil před 30 lety, čečenský mladík byl ale obviněn na základě federálního zákona o trestu smrti. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest.

Útok na Bostonský maraton byl největším teroristickým atentátem na území Spojených států od 11. září 2001.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist