Ruská potravinářská inspekce provede koncem dubna kontrolu zemědělských podniků Maďarska, Kypru a Řecka, aby prověřila kvalitu potravin připravených k vývozu do Ruska. V televizi Rossija 24 to ve středu řekl šéf ruské kontrolní organizace Rosselchoznadzor Alexej Alexejenko. Informace ruské televize přichází v době, kdy se v Moskvě stále více spekuluje o zrušení sankcí pro uvedenou trojici členských států Evropské unie.

Rusko vyhlásilo sankce proti zemím EU loni v srpnu jako odpověď na sankční opatření Západu, vyvolaná ruskou anexí Krymu a proruským povstáním v Donbasu. Sankce se týkaly většinou potravin a jejich terčem byly kromě států EU i Kanada, USA, Austrálie a Norsko.

Vstřícná politika Maďarska, Řecka a Kypru vůči Moskvě a otevřený nesouhlas těchto zemí se západními sankcemi přivedl podle ruských médií Kreml na myšlenku sankce proti nim odvolat. Oficiální místa v Rusku informace o takovém kroku nepopírají, o plánech na zrušení sankcí se ale zatím otevřeně nehovoří.

Podle Alexejenka vstoupili inspektoři Rosselchoznadzoru do kontaktu s veterinárními službami Maďarska, Řecka a Kypru, aby mohli v každé z těchto zemí prověřit asi 20 potravinářských provozů. "Automaticky obnovit dovoz nelze, trh se od zavedení sankcí změnil, a to dost výrazně," konstatoval Alexejenko. V úvahu podle něj připadá obnovení dovozu ovoce, ryb a mořských produktů.