Rok po začátku konfliktu na východě Ukrajiny je přítomnost ruských vojáků v Donbasu stále dobře viditelná, jejich role se ale takticky mění. Napsala to v pátek v reportáži z bojiště u města Jenakijeve agentura AP.
Po únorovém příměří Moskva na Ukrajině udržuje menší počet svých vojáků a jejich úlohou je nyní hlavně výcvik.
Příslušníci ruských ozbrojených sil v minulosti řídili řadu povstaleckých ofenziv a po provedení útočné operace se rychle stáhli, píše AP. Teď Rusko vojenskou přítomnost v Donbasu minimalizuje. Moskva se tak zřejmě snaží přesvědčit Západ o možnosti zrušení protiruských sankcí, které byly vyhlášeny po loňské anexi Krymu a vyhlášení donbaských "lidových republik".
Rusko má podle americké agentury nyní na východě Ukrajiny několik set vojenských instruktorů a zhruba stejný počet vojáků ve zbrani.
Ještě v únoru přitom podle londýnského vojenského analytika Igora Suťagina bojovalo na Ukrajině kolem 9000 ruských vojáků. Moskva přítomnost svých pravidelných jednotek v Donbasu popírá, připouští ale, že v povstaleckých jednotkách bojují ruští dobrovolníci, případně vojáci na dovolené.
Povstalci přiznávají, že vojenský materiál a munici dostávají z Ruska. "Není co skrývat, Rusové tu byli. Překročili hranice a rychle odešli," řekl novinářům povstalecký bojovník Alexej, který se zapojil do únorových bojů o strategické město Debalceve. "Naši bratři nám pomáhají," řekl jeho kolega Andrej. Zatímco ve výzbroji vzbouřenců jsou jen starší tanky T-72, Rusové prý na Ukrajině nasadili do bojů novější T-90.
Vrchní velitel NATO v Evropě Philip Breedlove nedávno řekl, že podle špionážních informací, které má aliance k dispozici, cvičí separatisty 250–300 ruských instruktorů a poradců. Podle velení NATO zároveň Moskva v minulých měsících přesunula do Donbasu na tisíc kusů těžkých zbraní.
Stažení ozbrojenců umožní lidem návrat k normálnímu životu
Ukrajinská armáda a proruští radikálové se údajně dohodli na stažení palebné techniky nižší ráže z donbaské fronty. Oznámila to v pátek agentura Interfax s odvoláním na slova zmocněnce vzbouřenců Denise Pušilina.
Podle zástupce evropských kontrolorů by měl následovat i odsun ozbrojenců z palebné linie.
"Souhlasíme s návrhem, který předpokládá stažení tanků z palebné linie," řekl Pušilin Interfaxu.
Podle ruské agentury bylo dosaženo předběžné dohody i o tom, že se z donbaské fronty stáhnou minomety ráže 80 milimetrů a dělostřelectvo ráže menší než 100 milimetrů.
Minská mírová dohoda, kterou znepřátelené strany uzavřely v únoru, ukládá armádě a separatistům vyvézt z fronty palebné prostředky s kalibrem nad 100 milimetrů.
I když se obě strany obviňují z jejího porušení, podle ukrajinských i ruských médií se dohoda v podstatě plní.
Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by znepřátelené strany ukrajinského konfliktu z linie fronty měly stáhnout nejen těžkou vojenskou techniku, ale i všechny ozbrojence. V rozhovoru s německou stanicí Deutsche Welle to prohlásil zástupce šéfa evropské kontrolní mise v Donbasu Alexander Hug.
"Je důležité, aby po stažení těžké techniky začal i odsun živé síly (tedy bojovníků) z linie fronty," řekl Hug německému rozhlasu.
"Čím méně bude na tomto území bojovníků a techniky, tím víc bude šancí na návrat obyvatel k normálnímu životu. Uprchlíci budou mít možnost vrátit se domů," uvedl dále.
Podle Kyjeva se od dubna loňského roku, kdy boje na východě země začaly, z Donbasu do ukrajinského vnitrozemí vystěhovalo kolem 850 000 lidí. Moskva odhaduje, že do Ruska ve stejné době z východní Ukrajiny před válkou uprchl víc než milion lidí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist