Turecké úřady v pondělí po rozhodnutí soudu zablokovaly přístup k internetovým sociálním sítím Twitter a Facebook a k serveru YouTube, protože se na nich dříve objevily fotografie prokurátora zajatého levicovými extremisty. Podle agentury Reuters Turecko tak reagovalo na odmítnutí operátorů kontroverzní snímky odstranit. Twitter se ale nakonec požadavku podřídil a turecké úřady jeho provoz opět obnovují.

Írán sleduje osm milionů účtů na Facebooku, kontrolovat chce i Instagram - čtěte ZDE

Státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze zajali dva ozbrojení členové zakázané marxistické Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C) 31. března.

Poté ho několik hodin drželi jako rukojmí v budově istanbulského soudu, než je policie při záchranné akci zastřelila. Kiraz byl smrtelně zraněn a zemřel po převozu do nemocnice.

Turecký telekomunikační úřad (TIB) naposledy masivně blokoval sociální sítě před rokem, krátce před konáním komunálních voleb.

Tehdy byla internetová cenzura zavedena na popud vlády, která tvrdila, že prostřednictvím sociálních sítí se na veřejnost dostávají nelegální nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelných představitelů státu. Soudy ale později blokování internetu zrušily s odkazem na ústavní právo svobody projevu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist