Velká Británie musí zvýšit vojenský rozpočet a rychle obnovit své vojenské prostředky, od nichž upustila po ukončení studené války, uvedl v úterý branný výbor britského parlamentu. Podle zákonodárců si to vyžadují nové sílící hrozby ve světě, především ze strany Ruska a islamistů.

"Svět je nyní nejnebezpečnější a nejnestabilnější od konce studené války. Současné obranné prostředky Británie jsou ale vůči této nové situaci nedostatečné," uvedl výbor v prohlášení. Doporučuje zvýšit vojenský rozpočet a financovat nové vyzbrojení armády.

Jako odstrašující zbraně vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po obsazení ukrajinského Krymu Ruskem Británie potřebuje nejen jadernou sílu, ale i dostatek moderních tanků, vojenských plavidel a bojových letounů, uvedli poslanci. Tato výzbroj je podle nich nutná i vůči sílícím islamistickým hnutím jako Boko Haram a Islámský stát

Výbor zdůraznil, že Británie by měla dodržet svůj loňský slib v rámci NATO, že zvýší vojenský rozpočet na dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Ani tato úroveň však nebude podle autorů prohlášení stačit k dostatečnému zajištění vojenské obrany Británie.

Zákonodárci také poukázali na nedostatečnou obrannou schopnost Severoatlantické aliance. Té by podle nich trvalo rozmístění 150 tisíc vojáků šest měsíců, zatímco Rusku jen 72 hodin.

NATO nedávno oznámilo, že jeho nová síla rychlé reakce v Evropě bude s to rozmístit 5 tisíc mužů do 48 hodin. Tato síla, o níž se rozhodlo loni v září v reakci především na novou ruskou hrozbu, ale bude operativní nejdříve v roce 2016.