Německé firmy údajně zaplatily na úplatcích při zbrojních zakázkách v Řecku desítky milionů eur. S odvoláním na materiály řeckého ministerstva obrany to v pondělí napsal nejčtenější německý deník Bild. Podle listu chtějí Atény tyto společnosti postavit před soud a požadují odškodné.

Podle Bildu připravuje Řecko soudní podání ve dvou případech, kdy německé firmy údajně zaplatily řeckým politikům, aby si u nich pojistily zbrojní zakázky. Jedná se o řecký nákup 20 vrtulníků německo-francouzské společnosti Eurocopter, při němž údajně bylo na úplatcích zaplaceno 41 milionů eur (1,1 miliardy korun). Druhým případem je nákup ponorek od německých firem Reheinmetall a STN Atlas, při němž úplatky dosáhly 62 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Řecké ministerstvo obrany údajně prověřuje ještě dalších 14 zbrojních zakázek, u nichž je podezření na korupci. Celkem podle zdrojů Bildu mohlo být na úplatcích zaplaceno několik set milionů eur. Řecko se chce u soudu domáhat vyplacení odškodného ve výši poskytnutých úplatků.

Tvrdý postoj vůči korupci avizoval už minulý týden v rozhovoru s Bildem řecký ministr obrany Panos Kammenos. Zároveň si postěžoval, že Atény v případě uplácejících firem dosud nikdy nedosáhly na odškodné. "Proč musí zkorumpované německé firmy platit milionové pokuty pouze v Německu, ale ne u nás v Řecku?" řekl v rozhovoru.

Podle něj navíc německé úřady neposkytují Aténám dostatečnou podporu při stíhání podezřelých z uplácení.

Informace o údajných úplatcích ve zbrojních kontraktech byly zveřejněny v den, kdy do Německa přijíždí na návštěvu řecký premiér Alexis Tsipras. V Berlíně bude jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou především o hospodářských problémech své země. Vztahy obou zemí se od lednového nástupu Tsiprasovy vlády výrazně zhoršily. Berlín Atény obviňuje z toho, že ustupují od úsporných opatření, jimiž mezinárodní věřitelé podmínili pomoc zadlužené zemi.