Německé firmy údajně zaplatily na úplatcích při zbrojních zakázkách v Řecku desítky milionů eur. S odvoláním na materiály řeckého ministerstva obrany to v pondělí napsal nejčtenější německý deník Bild. Podle listu chtějí Atény tyto společnosti postavit před soud a požadují odškodné.

Podle Bildu připravuje Řecko soudní podání ve dvou případech, kdy německé firmy údajně zaplatily řeckým politikům, aby si u nich pojistily zbrojní zakázky. Jedná se o řecký nákup 20 vrtulníků německo-francouzské společnosti Eurocopter, při němž údajně bylo na úplatcích zaplaceno 41 milionů eur (1,1 miliardy korun). Druhým případem je nákup ponorek od německých firem Reheinmetall a STN Atlas, při němž úplatky dosáhly 62 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Řecké ministerstvo obrany údajně prověřuje ještě dalších 14 zbrojních zakázek, u nichž je podezření na korupci. Celkem podle zdrojů Bildu mohlo být na úplatcích zaplaceno několik set milionů eur. Řecko se chce u soudu domáhat vyplacení odškodného ve výši poskytnutých úplatků.

Tvrdý postoj vůči korupci avizoval už minulý týden v rozhovoru s Bildem řecký ministr obrany Panos Kammenos. Zároveň si postěžoval, že Atény v případě uplácejících firem dosud nikdy nedosáhly na odškodné. "Proč musí zkorumpované německé firmy platit milionové pokuty pouze v Německu, ale ne u nás v Řecku?" řekl v rozhovoru.

Podle něj navíc německé úřady neposkytují Aténám dostatečnou podporu při stíhání podezřelých z uplácení.

Informace o údajných úplatcích ve zbrojních kontraktech byly zveřejněny v den, kdy do Německa přijíždí na návštěvu řecký premiér Alexis Tsipras. V Berlíně bude jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou především o hospodářských problémech své země. Vztahy obou zemí se od lednového nástupu Tsiprasovy vlády výrazně zhoršily. Berlín Atény obviňuje z toho, že ustupují od úsporných opatření, jimiž mezinárodní věřitelé podmínili pomoc zadlužené zemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist