Americká policie zadržela člena jedné z nejbohatších realitních rodin v zemi, který je obviněn z vraždy.

Milionář Robert Durst, který trvá na své nevině, byl již v minulosti vyšetřován v souvislosti s dalšími dvěma vraždami. Podle amerických médií se k činům možná nevědomky přiznal v televizním dokumentu odvysílaném v neděli.

Jednasedmdesátiletý boháč byl zadržen v sobotu v New Orleans na základě zatykače, který na něj byl vydán v souvislosti s 15 let starou vraždou jeho asistentky a mluvčí.

Policie již v minulosti řešila Durstův možný podíl na pravděpodobné smrti jeho manželky, která beze stopy zmizela v roce 1982, a na vraždě jeho souseda z roku 2001.

Durst, jehož život provází mnoho divokých zvratů a který je okolím považován za podivína, byl v souvislosti s případy opakovaně vyslýchán a jednou dokonce i souzen, vina mu však nebyla prokázána.

Den po jeho zadržení odvysílala televize HBO dokument o Durstově životním příběhu, během jehož natáčení měl připnutý miniaturní mikrofon. Závěrečný záběr filmu byl doprovázen slovy, která podle filmařů mikrofon zachytil, když byl Durst sám v koupelně.

"Tak, a je to. Dostali tě... Co jsem ksakru udělal? Zabil je všechny, samozřejmě," říká Durst, aniž by on či autoři dokumentu objasnili, jak byla slova myšlena.

Policie tvrdí, že jeho zadržení souvisí s novými důkazy, které se proti němu objevily, podle jeho právníka je však načasováno v koordinaci s nedělním filmem.

Novým důkazem hovořícím v Durstův neprospěch má být dopis, který před lety napsal zmíněné asistentce. Písmo z ručně psané adresy má shodné znaky jako rukopis, kterým anonym poslal krátce po její vraždě policii oznámení, že se v jejím bytě nachází mrtvola. Na obou dopisech je stejná pravopisná chyba - místo jména Beverly Hills tam stojí Beverley Hills. Sám Durst navíc v dokumentu říká, že tento anonym mohl policii poslat jen vrah.

V roce 1982 nahlásil Durst zmizení své ženy Kathleen, policie však případ vyšetřovaný jako vraždu po letech odložila.

Jeho asistentka byla zavražděna krátce před tím, než měla v této kauze svědčit. Po její smrti se Durst z New Yorku uchýlil do ústraní do Texasu, justici však začal opět zajímat, když se v moři našlo rozřezané tělo jeho zavražděného souseda.

Durst byl po vraždě několik měsíců na útěku, policie jej však zadržela kvůli krádeži v obchodě, jíž se dopustil nehledě na to, že měl v tu chvíli v peněžence 500 dolarů a v autě dalších 37 000, dvě pistole a balíček marihuany.

Přestože se k vraždě postaršího souseda přiznal, soud jej obvinění z vraždy zbavil a přistoupil na obhajobu, že šlo o sebeobranu a že Durst trpí Aspergerovým syndromem.

"Měl neuvěřitelné štěstí, že tolik lidí, kteří ho vyšetřovali, to vzdalo, ale myslím, že se to možná mění," citovala agentura AP soudkyni Susan Crissovou, která jej zprostila viny v texaském procesu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist