Maďarská vláda jedná s Evropskou unií o dostavbě své jaderné elektrárny v Paksi a o zabezpečení dodávek jaderného paliva, dohoda o sporných záležitostech je přitom na dobré cestě. Prohlásil to v pátek vedoucí kanceláře maďarského premiéra János Lázár. Reagoval tak na čtvrteční zprávu listu Financial Times (FT), podle které Evropská komise zablokovala dohodu o rozšíření elektrárny uzavřenou mezi Maďarskem a ruskou státní společností Rosatom. Ta dnes uvedla, že dohoda má podporu EU. Také Evropská komise tvrdí, že stavbu neblokuje, má jen výhrady k dodávkám paliva.

"Pracuje se na řešení, které je přijatelné pro Evropskou komisi, Rusko a Maďarsko," řekl Lázár. V rozhovoru s maďarskou veřejnou rozhlasovou stanicí Kossuth zároveň prohlásil, že v zájmu EU není zablokovat dostavbu Paksi, neboť Maďarsko jádro potřebuje ke snížení cen elektrické energie a ke snížení škodlivých emisí.

Lázár dodal, že část projektu Euratom a Evropská unie schvalují a část je sporná. Euratom by prý chtěl, aby palivo do elektrárny mohli poskytovat i jiní dodavatelé, nejen Rusko. S ohledem na nejnovější jednání s Euratomem je prý dobrá šance na vyřešení sporných záležitostí.

Financial Times ve čtvrtek s odvoláním na bruselské nejmenované zdroje napsaly, že Evropská komise minulý týden kontrakt v hodnotě 12 miliard eur (asi 330 miliard Kč) s Rosatomem zablokovala. Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász obratem zprávu ekonomického listu popřel a sdělil, že vláda již požádala Financial Times o opravu.

"Ne, stavbu v Paksi neblokujeme, komise jedná o dohodě týkající se dodávek paliva," řekla na páteční tiskové konferenci mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. Podrobnosti k tématu odmítla sdělit s tím, že Evropská unie detaily rozhodnutí sdělí později.

Financial Times už v únoru napsaly, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, a vyšetřovatelé EK pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

Euratom nesouhlasí s maďarským záměrem odebírat jaderné palivo pouze z Ruska, Budapešť se ale proti rozhodnutí Euratomu odvolala. Nyní má své výhrady podle bruselských zdrojů FT i Evropská komise.

Budapešť loni v prosinci uzavřela s Rosatomem kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna. Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Kritici ale poukazují na fakt, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. Letos v únoru kontrakt posvětil maďarský parlament.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist