Poslední vývoj v Libyi představuje výzvu pro celou Evropskou unii a bez urychleného řešení tamní situace nelze zajistit bezpečnou a stabilní budoucnost Evropy. Prohlásila to dnes vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová na plenárním zasedání Evropského parlamentu v debatě o nestabilní situaci v Libyi. Mezinárodně uznaná vláda se loni stáhla do Tobrúku a zem zmítanou chaosem nemá pod kontrolou. Poslanci EP, včetně Češky Kateřiny Konečné, však poukazovali na to, že EU je zatím vůči situaci v Libyi bezradná.
Libye se stává se rejdištěm pro radikály z libyjské odnože organizace Islámský stát. Ti jsou také podezřelí z únosu Čecha, který se spolu s jedním Rakušanem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a Ghaňanem pohřešuje po pátečním útoku na libyjské ropné pole Ghaní.
Mogheriniová se vyslovila pro posilování dialogu uvnitř Libye. V tom se angažuje i Evropská unie, která například minulé pondělí v Bruselu hostila zástupce libyjských podnikatelů. Ti se prý vyslovili pro vytvoření vlády národní jednoty. Je potřeba učinit "reset", který povede k tomu, že vznikne vláda pro všechny Libyjce a na celém území, vyzvala Mogheriniová. Například německý křesťanský demokrat Elmar Brok však v následné debatě podotkl, že "EU tu čelí situaci, s níž si neví rady", protože strany konfliktu nejsou k dialogu ochotny.
Česká komunistická europoslankyně Konečná pak připomněla případ skupiny unesených cizinců. Chaos, nestabilita a vlna uprchlíků jsou však podle ní důsledkem toho, že brutální režim Muammara Kaddáfího byl odstraněn rovněž brutálním bombardováním. "Konečně něco dělejme. Zatímco my tady hovoříme, na druhé straně moře umírají lidé," vybídla Konečná.
Také Mogheriniová v souvislosti s Libyí zmínila rostoucí příliv přistěhovalců ze severní Afriky, který podle komisařky z Itálie pravděpodobně ještě zesílí na jaře a v létě. Je podle ní naléhavé společně pracovat na účinné azylové politice, potírat ilegální migraci a zvýšit ostrahu vnějších hranic EU. I téma migrace bude na pořadu pondělního jednání unijních ministrů zahraničí, potvrdila Mogheriniová. Libye je přitom klíčovou zemí, kterou se musí EU zabývat, pokud chce zajistit svou "bezpečnou a stabilní budoucnost".
Situací v Libyi se má zabývat také summit EU příští čtvrtek a pátek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans ve středu v Evropském parlamentu zdůraznil, že situace vyžaduje maximální pozornost a varoval před "nebezpečnou spirálou konfrontace".
Na situaci naposledy doplatila skupina cizinců pracujících v Libyi, včetně jednoho Čecha. Skupina tam pracovala pro firmu VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi. Do oblasti už byli vysláni čeští diplomaté, aby se podíleli na získávání informací a pátrání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist