Italský nejvyšší soud v úterý potvrdil nevinu expremiéra Berlusconiho v takzvané kauze Rubygate. Informovaly o tom světové agentury. Politik podle verdiktu neporušil zákon placeným sexem s nezletilou prostitutkou, ani nezneužil svou funkci k ovlivňování pozdějšího vyšetřování. Rozsudek je nyní již konečný. Berlusconiho ho uvítal a poděkoval soudcům, že nepodlehli tlakům.

Zřejmě nejsledovanější z řady Berlusconiho soudních procesů skončil  pro 78letého politika, podnikatele a mediálního magnáta příznivým verdiktem. Soud rozhodoval o tom, zda Berlusconi porušil zákon během bujarých večírků ve své vile u Milána, kterých se účastnila i tanečnice marockého původu Karima Mahrúgová alias Ruby.

Obžaloba tvrdila, že měla s několikanásobným italským premiérem placený sex v době, kdy jí nebylo 18 let. Soud první instance jej za to v roce 2013 poslal na sedm let do vězení, odvolací soud v Miláně jej však loni v létě viny zprostil. Nyní nejvyšší soud o rozhodnutí v úterý debatoval více než devět hodin a nakonec až těsně před půlnocí oznámil, že potvrzuje osvobozující verdikt.

Berlusconi se nedopustil nezákonného jednání ani tím, že by zneužil své pravomoci, když se snažil ovlivňovat vyšetřování policie, která podezřívala Mahrúgovou z krádeže.

Případ od počátku podrobně sledovala všechna italská média, protože v soudní síni se probíraly velmi barvité podrobnosti týkající se proslavených Berlusconiho večírků, takzvaných bunga-bunga party. Na ně prý prostředníci najímali prostitutky.

Silvio Berlusconi v reakci na verdikt uvedl, že je šťastný, že pravda zvítězila. "Dnešek je skvělým dnem pro politiku, justici i vládu práva," dodal. Určitá hořkost prý ale zůstává vzhledem k tomu, že celý případ "nepoškodil jen jeho, ale i veškerý italský lid".

Berlusconi dnes rovněž poděkoval soudcům nejvyššího soudu za to, že nepodlehli mediálnímu tlaku či tlakům z různých jiných stran. "Chtěl bych poděkovat právníkům, kteří mi pomáhali, lidem, kteří jsou mi blízcí, přátelům a asistentům, kteří mě v posledních letech podporovali," uvedl politik. "Děkuji rovněž politickým vůdcům z celého světa a milionům Italů, kteří mi vyjadřovali úctu a respekt a nevěřili té špíně, která byla na mě házena," dodal.

Úterní rozhodnutí soudu přichází v době, kdy se italský politik snaží udržet pohromadě svou stranu Vzhůru, Itálie (Forza Italia) a usiluje o to, aby měl i nadále silné slovo v italské politice, poznamenala agentura Reuters. Minulý měsíc Berlusconi nepodpořil premiéra Mattea Renziho a jeho reformu italského volebního systému a stěžoval si na to, že ho Renzi vyloučil z vybírání kandidátů na nového italského prezidenta. Hlavou státu se na konci ledna stal Sergio Mattarella.

V úterý Berlusconiho strana hlasovala v poslanecké sněmovně proti premiérovým politickým reformám, 18 členů Vzhůru, Itálie ale zveřejnilo otevřený dopis, ve kterém říkají, že s tím nesouhlasí. Stěžují si rovněž na nedostatek demokracie ve straně a uvádějí, že jen poslechli Berlusconiho pokyny vzhledem k tomu, že jsou loajální ke svému vůdci.

Opoziční strana přišla o mnohé příznivce v roce 2013, když byl Berlusconi pravomocně odsouzen za daňové úniky ve své společnosti Mediaset. Trest si odpykával veřejně prospěšnými pracemi v domově pro seniory, skončil mu minulý týden v sobotu. Novinářům při té příležitosti řekl, že zkušenost ze sociální práce byla natolik "dojemná", že by ve stejném zařízení chtěl dobrovolně pomáhat dál.

Kvůli odsouzení za daňové úniky nyní Berlusconi nesmí zastávat volené funkce ani kandidovat. Proto musel předloni odejít i ze senátu. Podle posledních průzkumů by stranu Vzhůru, Itálie nyní volilo jen asi 13 až 14 procent voličů.

Loni v únoru začal rovněž před soudem v Neapoli další proces, ve kterém Berlusconi čelí obvinění z uplácení senátora. Podle obžaloby zaplatil v roce 2006 levicovému zákonodárci Sergiu De Gregoriovi tři miliony eur (asi 82 milionů korun) za to, že v horní komoře opustí řady vládnoucí koalice. To přispělo k tomu, že v roce 2008 padl kabinet premiéra Romana Prodiho.

Berlusconi rovněž figuruje v případu odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho. V minulosti mu hrozilo i vězení za korupci, měl údajně uplatit britského právníka Davida Millse, aby pro něj falešně svědčil. V únoru 2012 byl ale Berlusconi zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.