Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, odsouzený za daňové úniky, si musí uložený jednoletý trest odpykat prováděním veřejně prospěšných prací, konkrétně v domově důchodců. Rozhodl o tom v úterý podle agentury Ansa milánský soud. Alternativní trest místo domácího vězení požadoval sám politik.

Sedmasedmdesátiletý Berlusconi byl loni pravomocně odsouzen za daňové podvody ve svém mediálním kolosu Mediaset. Trest mu byl v rámci amnestie zmírněn z původních čtyř let na rok. Berlusconi kromě toho nesmí dva roky zastávat veřejné funkce. Italský Senát ho proto loni v listopadu vyloučil ze svých řad.

Vzhledem ke svému věku Berlusconi nemusel nastoupit do vězení, a tak zbývaly dvě možné formy trestu: domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce.

Právníci expremiéra a mediálního magnáta ve čtvrtek minulý týden vznesli požadavek, aby byl jejich mandantovi povolen alternativní trest. To pak podpořilo i státní zastupitelství a v teď také soud. Politikovi rovněž určil nové působiště.

Podle internetových stránek listu Corriere della Sera jím bude domov důchodců na milánském předměstí Cesano Boscone, kam musí nový pomocník docházet alespoň jednou týdně na čtyři hodiny.

Podle italských médií odsouzený a jeho právníci navrhovali sociální zařízení pro postižené v blízkosti Berlusconiho vily Arcore u Milána.

Výhodou alternativního trestu je kromě menšího omezení osobní svobody i možnost stýkat se s větším počtem lidí. V domácím vězení by směl lídr pravicové opozice po dobu jednoho roku mluvit pouze s rodinnými příslušníky a právníky.

Politik se přitom chce podílet na kampani před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Podle agentury Reuters není z rozsudku jasné, zda se Berlusconi bude smět do kampaně skutečně zapojit.

Soud ale také rozhodl, že Berlusconi bude smět opustit svůj domovský severoitalský region Lombardii při cestách do Říma jen na zvláštní povolení justičních orgánů, a to pouze od úterý do čtvrtka.

Berlusconi je nadále soudně stíhán v řadě kauz, ale ve většině z nich ještě nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí. Mediálně nejznámější je případ stíhání kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a sexu s nezletilou marockou dívkou Ruby. V něm byl nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení. Odvolací řízení začíná 20. června v Miláně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist