Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nejspíš zničili starověké památky ve 2000 let starém města Hatra na severu Iráku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení iráckého ministerstva turistiky a památek. Ministerstvo se o tom dozvědělo od svých pracovníků v Mosulu, který je rovněž pod kontrolou islamistů. Zprávy nebylo možné nijak ověřit či nezávisle potvrdit. Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ničení památek odsoudila.

Jak uvedl jeden z obyvatel města, dnes brzy ráno prý zaslechl v Hatra silnou explozi a od ostatních se dozvěděl, že radikálové zničili některé z budov a jejich zbytky likvidovali buldozery. I jeden z místních kurdských představitelů potvrdil, že islamisté využívají výbušniny a postupně budovy ve městě srovnávají se zemí. Podle nejmenovaného iráckého vládního představitele je nicméně obtížné tyto zprávy potvrdit a ministerstvo neobdrželo žádné fotografie poškozených památek.

Barbarské ničení památek islamisty pokračuje

Hatra, jejíž památky jsou na seznamu UNESCO, leží 110 kilometrů jižně od Mosulu, který je největším městem pod kontrolou ozbrojenců. Před týdnem radikálové zveřejnili videozáznam, na kterém ničí sochy v mosulském muzeu. Ve čtvrtek pak s buldozery začali likvidovat památky ve starověkém městě Nimrúd jižně od Mosulu. UNESCO to označilo za válečný zločin.

Hatra je městská pevnost ležící mezi řekami Eufratem a Tigridem, která byla založena v 1. století před naším letopočtem. Kdysi sloužila jako významné náboženské a obchodní středisko a nacházely se v ní obrovské chrámy.

Podle iráckého ministerstva turistiky a památek nepřišla po prvních informacích o ničení památek žádná tvrdá mezinárodní reakce, Islámský stát tak nic neodradilo a pokračuje ve své kampani. Archeologové útok na irácké památky přirovnávají k útoku v afghánském údolí Bamján, kde radikální hnutí Taliban v roce 2001 zničilo obří sochy Buddhy.

"Zničení Hatry představuje obrat v děsivé strategii kulturních čistek, které probíhají v Iráku," prohlásila generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová. "Jde o přímý útok na historii islámských arabských měst. Potvrzuje se tak, jakou roli má ničení historického bohatství v propagandě extremistických skupin," dodala ve společném prohlášení s Islámskou vzdělávací, vědeckou a kulturní organizace (ISESCO).

 

Barbarské ničení památek islamisty pokračuje