Východoukrajinští povstalci za posledních 24 hodin stáhli z donbaské fronty pět dělostřeleckých divizí, jednu samostatnou baterii a víc než stovku velkorážných děl. Agentuře DAN to řekl mluvčí doněckého "ministerstva obrany" Eduard Basurin. Podle evropských pozorovatelů se vzbouřenci s ukrajinskou armádou dohodli na vedení linie fronty, od níž má být těžká výzbroj vyvedena.

Stažení těžkých povstaleckých zbraní v úterý podle Basurina přihlíželi kontroloři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Společného střediska pro kontrolu a koordinaci, jehož členy jsou i vysocí důstojníci ruské a ukrajinské armády. V odsunu prý budou pokračovat, ve středu má být staženo z fronty dalších pět divizí s těžkou výzbrojí.

Mluvčí OBSE ale v Doněcku odmítl Basurinovu informaci potvrdit s tím, že teprve očekává hlášení svých komisařů z terénu. Kyjev tvrdí, že separatisté těžké zbraně jen převážejí na jiné místo fronty.

Podle agentury Unian se dnes zástupci ukrajinské armády, povstaleckých jednotek a Ruska dohodli na vedení frontové linie. Shoda ohledně čáry palebného dotyku je důležitá proto, aby bojující strany mohly v souladu s dohodou z Minsku provést odsun bojové techniky do míst vzdálených od fronty 70 až 140 kilometrů.

Povstalecký mluvčí Basurin obvinil ukrajinskou armádu, že na rozdíl od separatistů ustanovení minských mírových dohod o stažení těžkých zbraní nedodržuje. Kyjev opakovaně tvrdí, že zbraně z fronty odsune v okamžiku, kdy ustane ostřelování armádních pozic. Útoky vzbouřenců se podle ukrajinského velení soustřeďují zejména na pobřežní město Mariupol a okolní obce.

Informace o bojích u Mariupolu dnes potvrdili sami povstalci. Velitel vzbouřeneckého praporu Varjag Alexandr Maťušin povstaleckému serveru Novorossija řekl, že separatistům se podařilo obsadit obce Pyščevyk a Pavlopil, které leží asi 30 kilometrů severovýchodně od Mariupolu. "Bojovníci novoruské armády doufají, že Mariupol bude brzy osvobozen," řekl Maťušin.

Související