Litevci jsou už několik dní v šoku. Jeden ze spojenců, Německo, jim podle článku zveřejněného v nedělníku Welt am Sonntag nechce v dnešní napjaté situaci prodat několik desítek obrněných transportérů, které litevská armáda potřebuje k posílení své obrany. Litva, Lotyšsko a Estonsko totiž očekávají, že Rusko nyní po východní Ukrajině zkusí přímo pevnost a připravenost obrany některého z menších členských států Severoatlantické aliance. S tím počítají i někteří spojenci jako britský ministr obrany Michael Fallon, který minulý týden přímo varoval před ruskou agresí v Pobaltí.

Litva se v reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci v úterý rozhodla obnovit povinnou vojenskou službu pro muže od 19 do 26 let. Každý rok by tak měla litevská armáda posílit o tři tisíce lidí. Opatření, které navrhla Rada obrany státu, má ještě schválit parlament. První noví odvedenci by mohli nastoupit už letos v září.

„V nových geopolitických podmínkách musíme posílit naše obranné schopnosti,“ zdůvodnila zavedení povinné vojenské služby prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se