Tisíce falešných jmen údajně odhalila sierraleonská vláda na seznamu lidí, kterým vyplácela mzdy za pomoc v boji s epidemií eboly. Problém s takzvanými mrtvými dušemi a všudypřítomná korupce podle agentury Reuters výrazně snížily efektivitu opatření proti šíření zákeřné nemoci, kterou se jen v Sieře Leone nakazilo více než 10 tisíc lidí.

Sierraleonské úřady kvůli podezření z podvodů v minulosti už několikrát výplatu mezd pracovníkům ve zdravotnictví pozastavily. Nedokázaly totiž prý odlišit osoby, které skutečně pomáhaly se zvládáním epidemie, jako řidiče sanitek či hrobníky, od těch falešných. Zpoždění výplat vyvolalo několik stávek, během nichž se pacientům nedostávalo potřebné péče a nakažlivá mrtvá těla zůstávala nepohřbená.

"Někteří obyvatelé Sierry Leone si mysleli, že je v době krize pravý čas na to, aby si přivydělali," uvedl mluvčí vlády Abdulai Bayraytay. "Antikorupční komise už je identifikovala. Byli obviněni a jejich případy se vyšetřují," dodal.

Vláda podle Bayraytaye už prověřila více než 95 procent jmen na výplatních listinách. Kolik mrtvých duší však vyřadila, odmítl sdělit. Loni ale jeden z vládních úředníků odhadl jejich počet na 6000.

Dárci dosud poslali nebo přislíbili na pomoc Sieře Leone v boji s ebolou více než 530 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Jen zlomek z této částky však dostala přímo vláda. Většina prostředků putovala na konta humanitárních organizací.

Nejhorší epidemie eboly v dějinách si vyžádala již více než 9000 obětí. Virem způsobujícím krvácivou horečku se v Sieře Leone, Libérii a Guineji už nakazilo téměř 22,5 tisíce lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist