Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn se divokých večírků plných nevázaného sexu účastnil jen zřídka, jelikož "zachraňoval svět" během globální finanční krize a měl i "jiné věci na práci".

Strauss-Kahn, který byl před lety považován za žhavého kandidáta na prezidentský post, takto vypovídal před soudem v severofrancouzském Lille. Obžaloba ho viní z kuplířství a krom peněžité pokuty kolem 50 milionů korun mu hrozí až deset let za mřížemi.

"Když si pročtete obžalovací spis, máte pocit, že to byla nějaká zběsilá aktivita," uvedl pětašedesátiletý Strauss-Kahn klidným hlasem. "Bylo to ale čtyřikrát do roka, ne víc. Nebyla to nějaká nekontrolovatelná aktivita."

Aféru Carlton, nazvanou podle hotelu v Lille, kde se mimo jiné měly sexuální večírky v letech 2010 a 2011 odehrávat, bedlivě sleduje celá Francie. A to nejen proto, že poodhaluje zákulisí poměrů v establishmentu. Krom Strauss-Kahnových známých z řad místních podnikatelů se jich účastnili i výše postavení policejní důstojníci. 

Strauss-Kahn přiznal, že měl zálibu v "trochu veselejším a sexuálně hravějším" flámování. Kvůli své zaneprázdněnosti a ambicím v jiných oblastech mu na to ale prý nezbýval čas. "Měl jsem jiné věci na práci," napsal v dopise, který se před soudem četl. Mezi jinými šlo prý "o záchranu světa" a jeho "politické ambice".

MMF hrál pod jeho vedením při řešení celosvětové finanční krize a následné dluhové krize eurozóny jednu z hlavních rolí. Spolu s Evropskou unii poskytl záchranné úvěry Řecku, Portugalsku, Irsku či Maďarsku.

Vyrovnané vystupování jednoho z architektů takzvané trojky mezinárodních věřitelů, proti níž se nyní ostře vymezuje nová řecká vláda, vzalo postupně za své při výpovědi bývalé prostitutky, která se jednoho z bujarých dýchánků zúčastnila.

Sexuální styk se Strauss-Kahnem žena, vystupující pod jménem Mounia, popsala jako "brutální" a plný "nepřirozených praktik". Obžalovaný se při její výpovědi začal střídavě kousat do rtů, sledovat své hodinky a hovořit se svým právníkem. Mounia přiznala, že byla povolná až do konce, protože potřebovala peníze. "Viděl, že tohle nechci. Plakala jsem. On se celou dobu usmíval." O placení se prý ale nebavili, jelikož to bylo vyřízeno později.

Jiná dívka, označená jako "F" a účastnící se stejného večírku jako Mounia, naopak ve svědectví uvedla, že Strauss-Kahn byl "velmi pozorný" a "nikdy ne surový". Dodala, že o pravé profesi většiny svých společnic neměl tušení.

Právě na tyto okolnosti se soud soustředí. Posuzuje totiž to, zda Strauss-Kahn věděl, že na večírcích, které se také odehrávaly v Paříži a ve Washingtonu, šlo o placený sex organizovaný pasáky. Samotná prostituce není ve Francii trestná, kuplířství však ano. Podle obžaloby musel Strauss-Kahn o pozadí inkriminovaných akcí přinejmenším tušit, proto se na kuplířství podílel.

To obžalovaný odmítá. Prý jen přátelům dával vědět, když měl v diáři volno, a organizaci přenechával zcela na nich. O tom, že se stýká s prostitutkami, prý neměl tušení. Organizátoři to před ním tajili, aby mu udělali radost. "Je pravda, že hodně lidí mi chtělo udělat radost," uvedl Strauss-Kahn.

Líčení, které začalo v úterý, má trvat kolem tří týdnů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist