Proces zotavování globální ekonomiky je nedostatečný a hrozí, že svět ustrne v nynějším slabém tempu delší dobu. Ve čtvrtek to řekla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Před pololetním zasedáním MMF a Světové banky (SB) šéfka fondu vyzvala vlády, jejichž zástupci se příští týden ve Washingtonu sejdou, aby pro posílení svých ekonomik dělaly víc.

"Ano, oživení existuje, ale jak všichni víme – a všichni pociťujeme –, tempo růstu a tvorby pracovních míst prostě není dost dobré," uvedla Lagardeová ve vystoupení na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. "Svět musí mířit výše a více se snažit," dodala šéfka MMF.

Globální růst je podle Lagardeové nyní slabší, než MMF předpovídal před několika měsíci. Fond v červenci snížil odhad růstu světové ekonomiky na letošní rok na 3,4 procenta z dubnové předpovědi 3,7 procenta. Přiměl ho k tomu pokles americké ekonomiky na počátku roku, výrazné oslabování v Rusku a pokračující útlum velkých rozvíjejících se ekonomik světa v čele s Čínou a Brazílií. Na příští rok počítá měnový fond se zrychlením růstu na čtyři procenta.

Lagardeová vyzvala vlády, aby udělaly víc pro podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti. Poukázala mimo jiné na nutnost reforem trhu práce a investic do infrastruktury. "Naším hlavním úkolem je nyní pomoci světové ekonomice zařadit vyšší rychlost a překonat dosavadní neuspokojivé oživení," řekla.

Lagardeová také varovala před novými riziky na finančních trzích v podobě silného růstu investičních aktiv ve vyspělém světě a přesunu rizikovějších transakcí ze silně regulovaných bank do jiných finančních institucí, takzvaného stínového bankovního sektoru. Oživení ve světě mohou podle ní podkopat i konflikty a napětí v různých částech světa.