Slováci v sobotu v referendu rozhodovali o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Účast však byla podle očekávání hluboko pod hranicí 50 procent potřebnou pro platnost referenda. Podle údajů statistického úřadu se referenda zúčastnilo 21,4 procenta z více než 4,4 milionu oprávněných voličů. Ze zúčastněných se většina vyslovila proti adopcím dětí homosexuály.

Pro zákaz adopcí hlasovalo 92,4 procenta zúčastněných. Součástí referenda byly ještě dvě další otázky týkající se ochrany tradiční rodiny. Proto, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy hlasovalo 94,5 procenta účastníků. S tím, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie souhlasilo 90,3 procenta zúčastněných.

"Slovensko má historickou možnost vyjádřit se, jakým chce být v budoucnu. Je třeba v hodnotových otázkách říct jasné ano, nebo ne," řekla dopoledne novinářům po hlasování ve volební místnosti v jedné z bratislavských škol Anna Verešová, mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu, která loni sesbírala více než zákonem požadovaných 350 tisíc podpisů, a prosadila tak vypsání v pořadí osmého referenda v historii samostatného Slovenska.

"Nevíme, jak to všechno může dopadnout. Je to experiment, my si to nemůžeme dovolit a zkusit to ani na jednom dítěti," uvedla Verešová k otázce o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví.

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, referendu předcházela vyhrocená kampaň. Kritici referendových otázek vybídli Slováky, aby se plebiscitu nezúčastnili, a přispěli tak k jeho neplatnosti. Až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu země do Evropské unie, všechna dosavadní lidová hlasování na Slovensku kvůli nízké účasti ztroskotala.

Sdružení hájící práva lidí jiné než heterosexuální orientace sobotní referendum kritizovala. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zase tvrdila, že plebiscit by mohl vést k porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv.

Původně čtyři navrhované referendové otázky posuzoval slovenský Ústavní soud, který za neústavní označil jen otázku týkající se přiznání zvláštní ochrany, práv a povinností pouze manželskému svazku, a nikoli jiné formě soužití osob.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí, jako například České republiky, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Slovenské zákony v současnosti upřednostňují osvojení dítěte manželi a jen výjimečně mohou úřady povolit adopci jednotlivci. Poslanci vládních sociálních demokratů (Smer-SD) premiéra Roberta Fica spolu s částí opozice loni zase prosadili do slovenské ústavy ustanovení, že manželstvím je svazek mezi mužem a ženou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist