Slovensko druhým dnem čelí sněhové kalamitě, která způsobila problémy na silnicích a ve vlakové dopravě, tisícovky domácností zůstaly bez elektřiny. Zatímco v pátek silné sněžení ochromilo dopravu zejména na západním a středním Slovensku, během soboty hlásí potíže regiony ze severu a východu země. V Nízkých Tatrách lavina zavalila jednoho lyžaře.

Kalamita si vyžádala nejméně jednou oběť; sedmiletý chlapec, na kterého v pátek v Bratislavě patrně pod náporem sněhu spadla část stromu, v nemocnici vážným zraněním podlehl.

Stromy popadané na železniční trať na severu Slovenska paralyzovaly od půlnoci vlakovou dopravu mimo jiné na hlavním tahu z Bratislavy do Košic. Provoz vlaků po Tatrami se podařilo obnovit před sobotním polednem. Výrazné zpoždění podle informačního systému železnic nabraly také vlaky, které jezdí na trase z ČR na východní Slovensko.

Sněhová kalamita způsobila na středním Slovensku výpadky v dodávkách elektřiny, které byly přerušeny pro asi 82 000 odběrných míst.

Některé silnice v horských oblastech na Slovensku byly i během soboty sjízdné jen se sněhovými řetězy nebo je policie uzavřela pro nákladní automobily. Husté sněžení způsobilo problémy v hromadné dopravě v Košicích.

Lavina pod horou Chopok v Nízkých Tatrách v sobotu dopoledne zasypala mimo upravenou sjezdovku lyžaře. Z masy sněhu ho vyprostili přivolaní horští záchranáři, kteří museli lyžaře resuscitovat. S vážnými poraněními pacienta převezl vrtulník do nemocnice.

Horská služba upozornila na zvýšené lavinové nebezpečí, které platí ve ve všech slovenských pohořích. Od pátku tam místy napadlo až půl metru nového sněhu.

Meteorologové vydali výstrahu prvního stupně kvůli hrozbě vytváření sněhových závějí na severním a východním Slovensku. Pro některé regiony na východním Slovensku zase platí nejnižší stupeň výstrahy před povodněmi z tajícího sněhu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist