V bojích v Sýrii zahynulo v prosinci a v lednu deset tisíc lidí. Podle syrských ochránců lidských práv si tak boje od svého začátku v roce 2011 vyžádaly 210 tisíc mrtvých. Několik útoků je dnes hlášeno z Bagdádu a podle agentury AP při nich zemřelo přes 30 osob.

OSN přestala vydávat bilanci úmrtí v Sýrii, protože informace nemůže potvrdit z místa. Situaci sledují ochránci lidských práv z exilu a ti dnes oznámili, že "od března 2011 zemřelo 210 060 lidí, z nich 10 tisíc loni v prosinci a letos v lednu". Mezi oběťmi je víc než 65 tisíc civilistů a 10 600 z nich byly děti.

Bilance exulantů zahrnuje také přes 38 tisíc mrtvých syrských oponentů Damašku a 25 tisíc zahraničních bojovníků. Na straně vládních jednotek je 45 tisíc mrtvých syrských vojáků, 33 tisíc milicionářů a bezmála tisíc členů libanonského Hizballáhu. Přes tři tisíce těl se nepodařilo identifikovat.

Ramí Abdar Rahmán z vedení ochránců lidských práv řekl, že skutečný počet obětí je bezpochyby vyšší, protože mnoho lidí zůstává dlouhodobě pohřešováno. "Každodenně se dovídáme o lidech, kteří umírají ve vězení po mučení," řekl.

Další útoky v Iráku

Při sobotních atentátech v Bagdádu zahynulo přes 30 lidí a osm desítek osob utrpělo zranění. Jeden z útoků byl spáchán ve východní části města, kde sebevražedný atentátník odpálil nálože na ulici s množstvím obchodů. Zabil tam 22 osob a přes 40 zranil. Při dalším z útoků na tržišti v centru města vybuchly dvě nálože ve vzdálenosti 25 metrů od sebe. O život přišlo 11 lidí a 26 osob utrpělo zranění.

Nejméně čtyři další osoby zemřely při pumovém útoku před tržištěm na jihu města. K útokům se nikdo nepřihlásil, počet mrtvých potvrdily zdravotnické zdroje. Irácký premiér Hajdar Abádí tento týden oznámil, že počínaje dneškem ruší noční zákaz vycházení. Vedla ho k tomu lepšící se bezpečnostní situace v hlavním městě, které ale stále není uchráněno teroristických akcí, jako byly ty dnešní.

Zajatá Američanka prý zemřela

Stále nejasný je osud Američanky Kayly Jean Muellerové, která padla do zajetí radikálů z Islámského státu (IS). Organizace v pátek sice oznámila, že šestadvacetiletá žena byla zabita při jordánském náletu v Sýrii, ale tato informace se stále nepotvrdila.

Její rodiče požádali IS, aby se obrátil přímo na ně a aby s jejich dcerou zacházel jako s hostem. Bílý dům smrt ženy nepotvrdil. Jordánské letectvo podniklo nálety na cíle IS v Sýrii ve čtvrtek, avšak zprávu o zabití Američanky Ammán považuje za propagandu IS.

"Zaslali jsme vám soukromý vzkaz a žádáme vás, abyste se obraceli přímo na nás. Sdělili jste nám, že s Kaylou zacházíte jako s hostem, takže odpovídáte za její bezpečnost a zdraví," stojí ve vzkazu rodičů Muellerové pro IS.

Jejich dcera odešla v roce 2012 na syrsko-tureckou hranici pracovat s uprchlíky. Unesena byla ze syrského Halabu v roce 2013. Pokud se potvrdí, že byla zabita, je čtvrtým občanem USA, který nepřežil zajetí IS. Radikálové před ní zabili novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také humanitárního pracovníka Petera Kassiga.

Jordánsko dnes třetím dnem pokračovalo v náletech na pozice IS a státní televize o tom informovala jako o dalších útocích na "teroristický gang" IS. Ministr vnitra Husajn Madažlí řekl v rozhovoru, který dnes otiskl list Ar-Raj, že Jordánsko je odhodláno "smést IS, ať je kdekoli". Jordánsko znásobilo nálety na IS po zveřejnění videa s upálením jeho pilota, který padl v Sýrii do zajetí radikálů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist