Speciální jednotky německé policie zadržely na dvou místech v Severním Porýní-Vestfálsku dva další pravděpodobné islamistické teroristy. Podle generálního státního zastupitelství, které zatčení nařídilo, jsou oba muži podezřelí, že se zúčastnili bojů v Sýrii na straně džihádistů.

Agentura DPA s odvoláním na informace policie uvedla, že dva navrátilce ze Sýrie zatkli příslušníci speciálních jednotek ráno v jejich bytech v Mönchengladbachu a Herfordu. Ani jeden prý nekladl odpor.

Podle spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe oba muži - Mustafa C. a Sebastian B. ve věku 26 a 27 let - podstoupili na Blízkém východě bojový výcvik a připojili se k zahraničním teroristickým skupinám.

V březnu, respektive v srpnu 2013 muži odjeli přes Turecko do Sýrie. Poté zajišťovali zásobování na frontové linie. Mladší z dvojice měl kromě toho na starost propagandu v rámci své bojové skupiny. Zatímco starší muž se do Německa vrátil už v polovině listopadu 2013, mladší setrval v Sýrii s přestávkami až do září loňského roku.

Německé úřady se obávají možných teroristických útoků, které by v zemi mohli páchat islamisté, kteří se vracejí ze Sýrie nebo Iráku, kde se připojili k Islámskému státu či jiným podobným uskupením. Tyto obavy se zvýšily i v dalších evropských zemích po nedávných vražedných útocích v Paříži.

V Mnichově začal v úterý soud s jiným sedmadvacetiletým Němcem, který se údajně v Sýrii zapojil do občanské války v řadách jedné z tamních teroristických skupin. Loni při návratu ze Sýrie byl zadržen v Praze.