Majitelé akcií slovenských podniků z dob první vlny kuponové privatizace mají čas jen do konce roku, aby cenné papíry s nízkou tržní hodnotou převedli na tamní Fond národního majetku (FNM). Vyhnou se tak vyšším poplatkům za vedení účtu cenných papírů.

Platí to také zhruba pro 17 900 občanů České republiky, kterým společnost Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) vede zmiňovaný účet. Informovala o tom vedoucí oddělení mezinárodních vztahů a mediální komunikace CDCP Dagmar Kopuncová. 

Kuponová privatizace byla v 90. letech součástí přechodu Československa na tržní ekonomiku. Obyvatelstvo si výměnou za investiční kupony vybíralo přímo akcie privatizovaných podniků nebo získalo podíl v investičních fondech. 

Akcie mnoha podniků jsou v současnosti prakticky bezcenné, navzdory tomu musejí jejich vlastníci platit CDCP poplatek za jejich evidenci na účtu. Jeho výše závisí na nominální hodnotě, a nikoliv tržní hodnotě vlastněných akcií a pohybuje se od 12 do 198 eur (330 až 5470 korun) ročně. 

"Majitelé cenných papírů, kteří je chtějí převést na FNM, nemusejí cestovat na Slovensko. K převodu cenných papírů mohou zmocnit i jinou osobu," uvedla Kopuncová. Zmocnit lze i obchodníka s cennými papíry Dlhopis, který je dceřinou společností FNM a který zajišťuje převod akcií na slovenský stát také na vybraných pobočkách Slovenské pošty. Postup ohledně vrácení akcií je uveden také na zvláštním webu. 

Pokud vlastník akcií převede všechny cenné papíry ze svého majetkového účtu v centrálním depozitáři, slovenský FNM za něj zaplatí všechny poplatky za vedení účtu za stávající a předchozí dva kalendářní roky. 

CDCP také vybídl akcionáře, aby si ověřili hodnotu cenných papírů. V minulosti se totiž vyskytly případy, že lidé převedli na stát také akcie ziskových firem.

Související