Nový řecký premiér Alexis Tsipras na prvním jednání své vlády uvedl, že země bude splácet dluhy. O zadlužení chce ale jednat s mezinárodními věřiteli. "Nechceme hrát s eurozónou hru zaručeného vzájemného zničení. Servilitu ale odmítáme" uvedl premiér, podle jehož slov je bourání zavedených pořádků jednou z priorit vlády.

Cílem jeho kabinetu prý bude udržovat vyrovnané rozpočty. Vytvoření takových přebytků, aby dokázaly umořit dluh v současnosti dosahující 175 % řeckého HDP, však označil za nerealistické.

Nepřátelství s EU a Mezinárodním měnovým fondem se Tsipras podle svých slov chce vyvarovat. Se šéfem Euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem, se kterým se setká v pátek v Athénách, očekává "produktivní jednání".

Předseda levicové Syrizy zároveň potvrdil svůj záměr vyjednat s eurozónou odpuštění části dluhu, který v současnosti dosahuje výše 320 miliard eur. Opakovaně se přitom odvolával na na nutnost zachování důstojnosti své země. Oddlužení podle něho pomůže najít "udržitelné, férové a vzájemné prospěšné řešení pro Evropu". Jak konkrétně chce odpuštění dluhu dosáhnout, však už nevysvětlil.

Tsipras dále hovořil o závazku jeho kabinetu pomáhat chudým a slíbil boj proti korupci.

Již v úterý vláda oznámila první konkrétní kroky, které hodlá podniknout. Má například v plánu zastavit privatizaci přístavu Pireus, který chtěla ovládnout čínská dopravní společnost Cosco Group. Vzhledem k tomu, že jde o velmi citlivé téma, Tsipras se v úterý setkal s čínským velvyslancem v Řecku a ujistil ho, že i nadále jsou pro ně dobré vztahy s Pekingem důležité. Jak oznámil nový ministr životního prostřední a energie Panajotis Lafazanis, kabinet chce rovněž zarazit privatizaci státní energetické společnosti PPC.

Německo: Kroky Athén nemohou být přítěží pro ostatní

Cena řeckých akcií a dluhopisů třetí den po sobě klesla. "Obecně je ta atmosféra poměrně tíživá. Všichni čekají, jak se vláda ke svým věřitelům postaví," řekl serveru Bloomberg Alexandros Boulougouris.

Kromě známých obav z toho, že vláda levicové Syrizy přestane věřitelům splácet závazky, znervózňují vedení řeckých bank také možné výměny v managementu a možné problémy spojené s nedostatkem likvidity.

Ani jednání s partnery v eurozóně nebude pro Tsiprase jednoduché. Po povolebních gratulacích řada z nich zaujala vůči řeckým ambicím odmítavý postoj. "Ten jejich koncept 'chceme vaši pomoc, ale ne vaše podmínky' prostě nemůže fungovat," zmínil se nizozemský ministr financí a předseda Euroskupiny Dijsselbloem. "Jsme samozřejmě otevřeni spolupráci s novou vládou. Pomoc Evropy ale musí být podmíněná řeckou snahou," vyjádřil se.

Německý ministr financí Sigmar Gabriel pak na středeční konferenci v Berlíně uvedl, že si snížení řeckého dluhu neumí představit. Kroky Atén se podle něj nemohou stát přítěží pro obyvatele ostatních zemí. "Je jasné, že se musíme snažit udržet Řecko v eurozóně. Je ale také jasné, že musíme být čestní ke svým vlastním občanům a k dalším státům eurozóny," citovala z Gabrielova prohlášení agentura Reuters.

"Občané ostatních států eurozóny mají právo vidět, jak jsou dohody související s jejich aktem solidarity dodržovány. Každá evropská země má svou historii, nemůže se od ní oddělit novými volbami. Právě proto doufáme v čestné rozhovory s novou řeckou vládou, jejichž cílem bude potvrdit existenci současných dohod," uvedl německý ministr.

Rusko-řecké přátelství

Otazník se již začal vznášet i nad přístupem Tsiprasovy vlády k zahraničněpolitickým otázkám. Syriza, která netají své sympatie k Moskvě, se totiž v úterý distancovala od kritiky vznesené Evropskou unií kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině a od příprav dalších možných sankcí proti Rusku.

Na sociálních sítích se rovněž objevila fotografie, která ukazuje na spojení strany Syriza s ruskými radikály. Na snímku z dubna 2013 je totiž nový řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias po boku Alexandra Dugina, ruského nacionalisty, ideologa a velkého obdivovatele radikálů bojujících na východě Ukrajiny.

Bývalý komunista Kotzias dlouhodobě prosazuje užší vazby s Ruskem. Proslul také tím, že v 80. letech podpořil Jeruzelského zásah proti Solidaritě. Jaký vliv toto přesvědčení může bude mít na evropskou politiku se ukáže již tento čtvrtek, kdy ministři zahraničí EU budou jednat o rozšíření sankcí proti Rusku.