Nový řecký premiér Alexis Tsipras na prvním jednání své vlády uvedl, že země bude splácet dluhy. O zadlužení chce ale jednat s mezinárodními věřiteli. "Nechceme hrát s eurozónou hru zaručeného vzájemného zničení. Servilitu ale odmítáme" uvedl premiér, podle jehož slov je bourání zavedených pořádků jednou z priorit vlády.
Cílem jeho kabinetu prý bude udržovat vyrovnané rozpočty. Vytvoření takových přebytků, aby dokázaly umořit dluh v současnosti dosahující 175 % řeckého HDP, však označil za nerealistické.
Financial Times: K řeckému oddlužení chybí vůle hodná státníků - čtěte ZDE
Řecký premiér Tsipras představil svou vládu. A hned volal s výhradami do Bruselu - čtěte ZDE
Nepřátelství s EU a Mezinárodním měnovým fondem se Tsipras podle svých slov chce vyvarovat. Se šéfem Euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem, se kterým se setká v pátek v Athénách, očekává "produktivní jednání".
Předseda levicové Syrizy zároveň potvrdil svůj záměr vyjednat s eurozónou odpuštění části dluhu, který v současnosti dosahuje výše 320 miliard eur. Opakovaně se přitom odvolával na na nutnost zachování důstojnosti své země. Oddlužení podle něho pomůže najít "udržitelné, férové a vzájemné prospěšné řešení pro Evropu". Jak konkrétně chce odpuštění dluhu dosáhnout, však už nevysvětlil.
Tsipras dále hovořil o závazku jeho kabinetu pomáhat chudým a slíbil boj proti korupci.
Již v úterý vláda oznámila první konkrétní kroky, které hodlá podniknout. Má například v plánu zastavit privatizaci přístavu Pireus, který chtěla ovládnout čínská dopravní společnost Cosco Group. Vzhledem k tomu, že jde o velmi citlivé téma, Tsipras se v úterý setkal s čínským velvyslancem v Řecku a ujistil ho, že i nadále jsou pro ně dobré vztahy s Pekingem důležité. Jak oznámil nový ministr životního prostřední a energie Panajotis Lafazanis, kabinet chce rovněž zarazit privatizaci státní energetické společnosti PPC.
Německo: Kroky Athén nemohou být přítěží pro ostatní
Cena řeckých akcií a dluhopisů třetí den po sobě klesla. "Obecně je ta atmosféra poměrně tíživá. Všichni čekají, jak se vláda ke svým věřitelům postaví," řekl serveru Bloomberg Alexandros Boulougouris.
Kromě známých obav z toho, že vláda levicové Syrizy přestane věřitelům splácet závazky, znervózňují vedení řeckých bank také možné výměny v managementu a možné problémy spojené s nedostatkem likvidity.
Ani jednání s partnery v eurozóně nebude pro Tsiprase jednoduché. Po povolebních gratulacích řada z nich zaujala vůči řeckým ambicím odmítavý postoj. "Ten jejich koncept 'chceme vaši pomoc, ale ne vaše podmínky' prostě nemůže fungovat," zmínil se nizozemský ministr financí a předseda Euroskupiny Dijsselbloem. "Jsme samozřejmě otevřeni spolupráci s novou vládou. Pomoc Evropy ale musí být podmíněná řeckou snahou," vyjádřil se.
Německý ministr financí Sigmar Gabriel pak na středeční konferenci v Berlíně uvedl, že si snížení řeckého dluhu neumí představit. Kroky Atén se podle něj nemohou stát přítěží pro obyvatele ostatních zemí. "Je jasné, že se musíme snažit udržet Řecko v eurozóně. Je ale také jasné, že musíme být čestní ke svým vlastním občanům a k dalším státům eurozóny," citovala z Gabrielova prohlášení agentura Reuters.
"Občané ostatních států eurozóny mají právo vidět, jak jsou dohody související s jejich aktem solidarity dodržovány. Každá evropská země má svou historii, nemůže se od ní oddělit novými volbami. Právě proto doufáme v čestné rozhovory s novou řeckou vládou, jejichž cílem bude potvrdit existenci současných dohod," uvedl německý ministr.
Rusko-řecké přátelství
Otazník se již začal vznášet i nad přístupem Tsiprasovy vlády k zahraničněpolitickým otázkám. Syriza, která netají své sympatie k Moskvě, se totiž v úterý distancovala od kritiky vznesené Evropskou unií kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině a od příprav dalších možných sankcí proti Rusku.
Na sociálních sítích se rovněž objevila fotografie, která ukazuje na spojení strany Syriza s ruskými radikály. Na snímku z dubna 2013 je totiž nový řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias po boku Alexandra Dugina, ruského nacionalisty, ideologa a velkého obdivovatele radikálů bojujících na východě Ukrajiny.
Bývalý komunista Kotzias dlouhodobě prosazuje užší vazby s Ruskem. Proslul také tím, že v 80. letech podpořil Jeruzelského zásah proti Solidaritě. Jaký vliv toto přesvědčení může bude mít na evropskou politiku se ukáže již tento čtvrtek, kdy ministři zahraničí EU budou jednat o rozšíření sankcí proti Rusku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist