Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý oznámil složení nové vlády. Finance bude řídit ekonom Janis Varufakis, obranu získal koaliční partner Panos Kammenos, vicepremiérem se stává Tsiprasův stranický spolupracovník Jannis Dragasakis. Premiér a vůdce levicové strany Syriza se na zformování kabinetu dohodl s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (ANEL).
Na první kroky nové řecké vlády napjatě čeká celá Evropská unie. Novinářům to po jednání se svými kolegy ze zemí EU řekl český ministr financí Andrej Babiš. Lídr Euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem, by měl v pátek začít v Aténách jednat s kabinetem premiéra Alexise Tsiprase.
Složení nového řeckého kabinetu oznámil Tsiprasův dlouholetý poradce Nikos Pappas, který byl jmenován takzvaným státním ministrem, což je funkce srovnatelná se šéfem kabinetu, uvedla agentura Reuters.
Řecký profesor ekonomie Janis Varufakis potvrdil již v úterý dopoledne, že bude příštím ministrem financí. "Jako příští ministr financí vás mohu ujistit, že v rámci Euroskupiny nepodpořím řešení, které je dobré pro řeckého daňového poplatníka, ale špatné pro irského, slovenského, německého, francouzského či italského daňového poplatníka," řekl Varufakis v rozhovoru s irskou rozhlasovou stanicí Newstalk. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí platících eurem, tedy i Řecko.
Ekonom, který proslul mimo jiné svým blogem, rovněž slíbil, že v jeho psaní nepřestane. "Mé příspěvky na blogu přirozeně nebudou tak časté a budou kratší. Ale doufám, že to vynahradím šťavnatějšími názory, připomínkami a postřehy," uvedl nový ministr.
Rebel premiérem: Tsipras obdivuje Che Guevaru a odmítá nosit kravaty - čtěte ZDE
Řecká rovnice: Neschopní politici plus dluhy rovná se nástup radikálů - čtěte ZDE
Třiapadesátiletý Varufakis, který je velkým kritikem unijního přístupu ke krizi v eurozóně, se tak stane hlavním vyjednávačem s mezinárodními věřiteli Řecka. Syriza se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí.
Hodlá požadovat změnu podmínek záchranného programu a odpis velké části řeckého dluhu. Ten dosahuje skoro 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč). Tyto požadavky by mohly dostat Řecko do sporů s ostatními členy eurozóny a ohrozit členství Řecka v měnové unii.
Varufakis studoval v Británii a přednášel v Austrálii, Řecku a Spojených státech, má řecké a australské občanství. V jednom z rozhovorů ještě před volbami slíbil, že ukončí to, co v souvislostí s výší řeckého dluhu nazval "řeckou humanitární krizí". Rovněž přislíbil zničit řecké oligarchy, kteří "zuřivě vysávají energii a ekonomickou sílu ze všech ostatních".
Obranu povedou Nezávislí Řekové
V novém řeckém kabinetu má mít prakticky všechna křesla Syriza. Vůdce Nezávislých Řeků Panos Kammenos získal resort obrany a jeho strana bude mít ještě několik státních tajemníků, včetně toho pro vztahy s pravoslavnou církví.
Ministrem zahraničí byl jmenován univerzitní profesor Nikos Kotzias, ministrem vnitra Nikos Vutsis a ministrem zdravotnictví nevidomý poslanec Panajotis Kurumblis.
S novým ministrem financí by měl jednat šéf Euroskupiny, tedy zemí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem. V pátek přijede do Atén a setká se i s premiérem Tsiprasem. Hlavním důvodem schůzky s novým předsedou vlády je snaha "vzájemně se poznat", sdělila agentuře AFP Dijsselbloemova mluvčí.
Dijsselbloem už v pondělí po jednání skupiny zdůraznil, že členství v tomto klubu znamená dodržování závazků. "Vždy jsme říkali, že s nimi budeme dál spolupracovat, pokud Řekové dodrží to, co jsme s nimi už dříve domluvili," uvedl.
Mluvčí Syrizy: Řecko své dluhy nemůže reálně splatit - čtěte ZDE
Šéf Euroskupiny Dijsselbloem: Řecku pomůžeme, ale musí plnit své závazky - čtěte ZDE
S novým ministrem financí Janisem Varufakisem už Dijsselbloem v pondělí telefonicky hovořil a řecký zástupce prý dával jasně najevo, že Atény z eura vystupovat nechtějí.
Babiš míní, že unie rozhodně nebude chtít Řecku odpouštět dluhy, naopak bude spíše žádat záruky, že půjčky budou splaceny. "Všichni jsou zvědavi, s čím nová vláda přijde," poznamenal Babiš a připomněl, že různé řecké přísliby z minulosti nebyly naplněny.
"Pokud mám vycházet z prohlášení této radikálně levicové strany, tak to není dobrá zpráva pro EU ani pro eurozónu," komentoval Babiš výsledek voleb. Připomněl, že Řecko má nyní veřejný dluh ve výši 176 procent hrubého domácího produktu. "Podle mě je z hlediska financí de facto v klinické smrti," řekl novinářům.
Tspiras: Máme výhrady k stanovisku o Ukrajině
Nová řecká vláda si hned v úterý stihla postěžovat šéfce zahraniční politiky Evropské unie Federice Mogheriniové, že nebyla konzultována ohledně unijního prohlášení odsuzujícího rostoucí krizi na Ukrajině.
Atény k tomu souhlas nedaly, ohradil se nový premiér Tspiras v telefonátu Mogheriniové. Řecko má tradičně dobré vztahy s Ruskem a nikdy úplně nesouhlasilo se sankcemi proti Moskvě. Novou ukrajinskou vládu navíc Tspiras loni v květnu označil za nelegitimní a podpořil separatistická referenda.
Vedoucí představitelé EU ve vzácném společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní a humanitární situací na východní Ukrajině. Zde zároveň vyzvali své ministry zahraničí, aby zvážili možné nové sankce proti Rusku v reakci na zhoršující se situaci, i když se očekává, že konečné rozhodnutí padne až příští měsíc na summitu EU.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist