Radikální organizace Islámský stát (IS) ušetří život druhého japonského rukojmího Kendžiho Gotoa, jestliže Jordánsko vydá vězněnou atentátnici Sadžídu Rišávíovou. Goto sám to sdělil na videu, který s ním IS natočil.
Rišávíová je Iráčanka, která byla zatčena v souvislosti s atentáty na ammánské hotely v roce 2005. Jordánsko atentátníky, z nichž většina nebyla dopadena, odsoudilo k trestu smrti. Rišávíová se původně k činu přiznala před kamerou, ale později svou výpověď odvolala. Při útocích na sobě měla výbušniny určené k sebevražedné akci. Řekla, že jeden pás si vzal její manžel a druhý připevnil na ni. Sám své bomby odpálil, ona ne. Podle odborného posudku se zablokovalo odpalovací zařízení, obhajoba se ale snažila dokázat, že Rišávíová byla k útokům zneužita manželem. K atentátům, při nichž zemřelo 60 lidí, se přihlásila al-Káida.
Dva japonské občany - Harunu Jukawu a Kendžiho Gotoa - IS zajal loni. Radikálové za ně minulý týden chtěli 200 milionů dolarů, které měly být vyplaceny do pátku. V sobotu se pak objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti premiéra Šinzóa Abeho. IS za Gotoa nově nežádá peníze, ale propuštění Rišávíové.
Podle jordánského tisku se v Jordánsku vyjednává také o výměně jordánského vojenského pilota, který se ocitl v zajetí IS loni, když jeho letadlo spadlo nad Sýrií. IS za něj žádá svobodu pro vězněného Iráčana Zijáda Karbúlího, který si odpykává trest za vraždy spáchané v roce 2005 pro tehdejší iráckou odnož al-Káidy. Jordánské vojenské zdroje nevylučují, že se vyjednavači budou snažit obě kauzy spojit.
Ačkoli japonští odborníci nové video s Gotoem považují za autentické, Japoncův nevlastní otec o pravosti přesvědčen není. Hlas, kterým jeho nevlastní syn hovořil, prý nepoznal. "Vím, jak zní jeho hlas. Slyšel jsem ho několikrát mluvit anglicky, ale toto bylo trochu jiné," řekl.
Abe se k novému požadavku IS nevyjádřil. Analytik David Rohde řekl stanici CNN, že by ho překvapilo, kdyby Japonsko nebo Jordánsko na požadavek IS přistoupily. Japonsko si minulý týden zřídilo v Jordánsku hlavní stan pro vyjednávání s IS. Prostředníky jsou údajně vlády několika zemí a kmenoví vůdci. Japonští zástupci vysloveně nezavrhli možnost vyplacení výkupného, ale zároveň odmítají ustupovat teroristům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist