První část z původně plánovaného třímilionového vydání satirického časopisu Charlie Hebdo, jehož pařížská redakce se před týdnem stala terčem krvavého teroristického útoku, zmizela ve středu takřka ihned z prodejních pultů.

Koupě nového čísla, na jehož titulní straně je opět karikatura proroka Mohameda, je považována za podporu redakce i svobody slova. Muslimští učenci a představitelé muslimských zemí ale přístup týdeníku považují za provokaci a znevažování islámu.

"Vše je odpuštěno," hlásá na titulní stránce nápis nad karikaturou plačícího proroka Mohameda držícího symbolické poselství "Je suis Charlie" (Jsem Charlie). Tato věta po teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo takřka zaplavila sociální sítě jako výraz solidarity s oběťmi. Aktuální číslo znovu útočí na radikální islám, ale i na křesťany a francouzské politiky.

Zatímco obvyklý náklad magazínu činí 60 tisíc kusů, v reakci na teroristický útok se časopis rozhodl vytisknout podstatně více exemplářů - zprvu tři a nakonec pět milionů. Ve středu se do prodeje dostalo zhruba 550 tisíc výtisků. Celkový výnos z darů, z prodeje a z nových předplatitelů, jejichž počet vzrostl z necelých 7000 na 120 tisíc, by mohl podle odhadů činit kolem deseti milionů eur.

Do zhruba 25 zemí světa, kde Charlie Hebdo vyšel v šesti jazykových mutacích, bylo odesláno na 300 tisíc kusů časopisu. Do Česka přijde nové číslo až příští týden, objednáno je 300 výtisků francouzské verze (podrobnosti čtěte zde).

Svaz muslimských učenců: Kresby povzbuzují nenávist

Podoba vydání časopisu je terčem kritiky muslimů. Zatímco francouzští muslimové vyzývali ke klidu, Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, nepovažuje obálku s Prorokem za moudrou. Podle nich podobné kresby jen dávají za pravdu přesvědčení atentátníků o antagonismu islámu a Západu a povzbuzují nenávist, extremismus a napětí. Zveřejnění karikatury kritizoval také Írán, jehož ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval k vzájemnému respektu.

Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary označil titulní kresbu za válečný čin, který prý islámské právo trestá smrtí. Radikální organizace Islámský stát považuje zveřejnění nové karikatury Mohameda za "mimořádně hloupý" čin. Kontroverzní čečenský vůdce Ramzan Kadyrov organizuje údajně protestní průvod svých muslimských souvěrců, v němž předpovídá přinejmenším půlmilionovou účast.

Ruská cenzura média varovala

Mnohá americká média nyní podobně jako před týdnem po útoku na redakci stála před otázkou, zda přetisk magazínu zveřejnit s ohledem na muslimy, kteří zobrazování proroka považují za urážku a rouhačství. Například list The New York Times titulní stranu neotiskl, na svém serveru ale na ni nabídl odkaz. Se zveřejněním naopak neváhal deník The Washington Post.

Z evropských deníků novou karikaturu otiskl německý Frankfurter Allgemeine, italský Corriere della Sera nebo britský The Guardian. V Česku se kontroverzní obálka Charlie Hebdo objevila v Hospodářských novinách a Právu. Dnešní číslo Charlie Hebdo vyšlo i v muslimském Turecku, jeho zhuštěné vydání měl jako přílohu opoziční deník Cumhuriyet. V Rusku média kontroverzní obrázky nezveřejnila, neboť ruské cenzura předem sdělovací prostředky varovala před publikováním karikatur na náboženská témata.

Na internetu se dnes objevilo video, ve kterém se teroristická organizace al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP) oficiálně přihlásila k vyvraždění části redakce Charlie Hebdo. Dva útočníci, kteří před týdnem zabili 12 lidí, ještě před smrtí tvrdili, že je vyslala právě AQAP.

Nejnovější výsledky vyšetřování ukazují, že teroristé si zakoupili zbraně v sousední Belgii, a to v případě útočníka v pařížské prodejně s košer potravinami včetně českého samopalu, jehož značku francouzská a belgická média označují za Škorpion. Jeden z pachatelů, Amedy Coulibaly, si před akcí vypůjčil od úvěrové firmy 6000 eur a uzavřel životní pojištění.

Prezident Hollande ve středu slíbil zrevidovat plán snižování stavů ve francouzské armádě. Hodlá také posílit vojenský průmysl, kapacity tajných služeb i prostředky civilní služby a do boje proti Islámskému státu zapojit letadlovou loď.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist